Бизнис

Германија официјално влезе во рецесија

Германското стопанство беше на работ на рецесија од почетокот на 2019 година, но притисокот на пандемијата „помогна“ да влезе „во црвено“.
Read more

Air Serbia на 21 мај почнува со летови за четири европски дестинации, од 7 јуни и за Скопје

Авио компанијата Air Serbia објави дека од 21 мај ќе ги врати летовите на ограничен број дестинации, кон Лондон, Цирих, Франкфурт и Виена, и дека овие летови ќе бидат редовни.
Read more

Без работа останале 36,5 милиони Американци, економистите предвидуваат намалување на бранот

Во САД минатата недела речиси 3 милиони Американци поднеле нови барања за исплата за невработеност, со што вкупната бројка на невработеност поради епидемијата на коронавирус во земјата се искачи до 36,5 милиони.
Read more

Паднаа резервите на нафта во САД, цените благо пораснаа

Неочекуваниот пад на резервите на нафта во САД денеска ја зголеми цената на овој енергенс, но во ограничен степен, поради негативните перспективи на американската економија, каде што коронавирусот ја „убива“ и побарувачката на гориво, како
Read more

Twitter ќе дозволи да се работи од дома „засекогаш“

Пандемијата со COVID-19 дефинитивно и неповратно ни ги смени животите, вклучувајќи го и начинот на кој работиме.
Read more

Бунтовниот Маск ја отвори фабриката на Tesla во Калифорнија наспроти наредбите на властите

Tesla завчера ги отвори вратите на фабриката за електрични автомобили во Калифорнија, наспроти наредбите на локалните власти да не се рестартира производството.
Read more

Жестока реакција на Роби Телекабел: ТВ-гледачите ќе плаќаат 100 денари поскапи сметки поради Владата и националните телевизии

Сопственикот на Телекабел, Роберт Димитров, во објава на социјалните мрежи денес ги обвини телевизиите дека поради повеќе пари вршат притисок врз поединци од Владата, која во моментов за да им удоволи подготвува уредба со законска сила опе
Read more

Кина ги укина царините на уште 79 увозни призводи од САД

Пекинг, 12 мај 2020 (МИА) – Кина денеска објави нов список со 79 американски производи што ќе бидат ослободени од царините воведени во екот на билатералната трговска војна, како резултат на натамошниот притисок од Вашингтон врз Пекинг за з
Read more

Мерките олабавуваат, цените на нафтата растат

По падот на нафтените берзи кон крајот на април, веќе втора недела по ред се бележи подобрување.
Read more

Facebook ќе им овозможи на вработените да работат од дома до крајот на годината

Од Facebook соопштија дека ќе им овозможат на вработените, кои имаат можност да работат од дома, тоа да го прават до крајот на годината.
Read more
play_arrow

Поднесени 23.861 барање за финансиска помош за исплата на плати

Вкупно 23.861 барање заклучно со вчера се поднесени до Управата за јавни приходи за владината мерка за финансиска поддршка за исплата на плати за април и мај во износ од 14.500 денари за вработените во реалниот сектор.
Read more

Во Франција фрлени 10 милиони литри пиво поради карантинот

Големите ограничувања наметнати поради пандемијата на коронавирусот сериозно ги погодија пиварите во Франција, кои беа приморани да фрлат најмалку 10 милиони литри пиво, поради нагло опаѓање на побарувачката.
Read more
реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more