Бизнис

САД ја уверуваат Европа: Ќе продолжиме да ве снабдуваме со гас

Одлуката на американскиот претседател Џо Бајден да ги прекине одобрувањата за нови проекти за течен природен гас (LNG) нема да влијае на испораките за Европа, изјави висок американски енергетски функционер.
Read more

Цените на нафтата паднаа за повеќе од 2% минатата недела

На светските пазари, цените на нафтата паднаа за повеќе од 2 отсто минатата недела, бидејќи американската ФЕД и другите централни банки во светот би можеле да ги задржат каматните стапки на покачени нивоа подолго
Read more

Империи вон контрола: Кој ги надгледува женевските фондации кои даваат милиони?

Богатите од целиот свет доаѓаат во Женева за да основаат непрофитни фондации, користејќи го флексибилното законодавство. Всушност, овие филантропи можат да злоупотребат бројни дупки во законот.
Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Џабе драмата: ЕУ сега има и повеќе гас отколку што ѝ треба

Европската Унија ја намали потрошувачката на гас повеќе од планираното, се вели во извештајот на Европската комисија.
Read more

Рекорден скок на акциите на Nvidia, производителот на чипови за вештачка интелигенција

На Волстрит, берзанските индекси вчера паднаа втор ден по ред, иако деловните резултати на Nvidia поттикнаа силен пораст на цената на акциите на производителот на чипови и го поддржаа целокупниот технолошки секто
Read more

Зошто Европа трупа залихи на кафе?

Трговците набавуваат повеќе кафе за Европа за да ги избегнат тешкотиите што би можеле да настанат на почетокот на следната година со стапувањето во сила на регулативата на Европската Унија против уништувањето на
Read more

Волстрит се лизна, инвеститорите претпазливи

На Волстрит берзанските индекси се лизнаа од рекордните нивоа бидејќи записниците од последната средба на лидерите на американската централна банка покажаа дека не брзаат да ги намалат каматните стапки.<
Read more

Доларот зајакна, цената на нафтата падна

Акциите на Азија паднаа додека инвеститорите очекуваа вести кои би можеле да ги насочат пазарите, а по минатонеделниот пад, доларот порасна во однос на кошницата со валути втор ден по ред.
Read more

Биткоинот поскапе на 61.710 евра, инвеститорите се претежно оптимисти за понатамошниот раст

Read more

Светската цена на златото повторно на рекордно високо ниво

Светските цени на златото повторно пораснаа на ново рекордно ниво бидејќи денеска на берзата Comex во Њујорк достигнаа цена од 2.449,89 долари за унца.
Read more

Волстрит достигна рекордни нивоа

На Волстрит минатата недела берзанските индекси пораснаа по четврти пат по ред, достигнувајќи рекордни нивоа, додека на европските берзи цените на акциите благо се лизнаа од рекордното ниво.
Read more
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more