Бизнис

Пад на доларот

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна втор ден по ред.
Read more

Доларот ослабе, цената на нафтата падна

На пазарите на валути вредноста на доларот падна во однос на кошницата валути.
Read more

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Read more

Голем скок на цените на нафтата

На светските берзи минатата недела цената на нафтата порасна за речиси 4 отсто, по падот во претходните три недели, бидејќи се очекува раст на побарувачката за „црното злато“ во втората половина од годината.
Read more

Европските и американските берзански индекси се претежно во пораст, цената на нафтата и златото падна

Европските и американските берзански индекси денеска се во најголем дел во пораст, а во исто време е забележан и пад на цената на нафтата и златото.
Read more

Рекорден пад на цените на нафтата

Трговците на почетокот на неделата се фокусираа на редовната средба на Организацијата на земји-извозници на нафта (OPEC) и нејзините сојузници за  производната политика.
Read more

Зголемени капацитетите на енергија од ветер и сонце во ЕУ

Според анализата на енергетскиот тинк-тенк Ember, капацитетот на ветерната и сончевата енергија во Европската Унија порасна за 65 отсто од 2019 до 2023 година, а најголем придонес има Германија.
Read more

Профитот на авиокомпаниите во 2023 година ги надмина предпандемиските нивоа

Профитите на авиокомпаниите ширум светот ги надминаа нивоата пред пандемијата во 2023 година благодарение на повисоките цени на билетите, објави Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (IATA).
Read more

Позначајни движења кај каматните стапки на банките и штедилниците

Read more

Како африканското злато, вредно десетици милијарди долари, завршува во Емиратите?

Швајцарската организација за помош и застапување SwissAid со своето истражување утврди дека африканските мали рудници и занаетчии годишно произведуваат злато во вредност од 35 милијарди долари што останува неприј
Read more

Германските угостители не можат да најдат доволно работници за Европското првенство

Германските ресторани и хотелиери очекуваат рекорден број посетители за време на Европското фудбалско првенство, но истовремено стравуваат од недостаток на кадар, пишуваат германските медиуми.
Read more

Шпаркасе Банка пионер во имплементација на платформата Отворено банкарство

Шпаркасе Банка АД Скопје ја стави во функција платформата за Отворено банкарство.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more