Бизнис

Цените на нафтата паднаа под притисок на новиот сој на коронавирус

Цената на барел нафта денеска падна под 50 американски долари, бидејќи појавата на нов сој на коронавирус во Велика Британија повторно ја зголеми загриженоста за побарувачката, придушувајќи го оптимизмот околу вак
Read more

АЕТМ: Продолжувањето на интернет игрите на среќа е важно за Буџетот, но и за развојот на е-трговијата

Интернет игрите на среќа кои беа овозможени првпат со Уредбата со законска сила за примена на Законот за игри на среќа и забавни игри за време на вонредна состојба имаат значаен придонес во растот на онлајн трансакциите, сметаат од Асоција
Read more

Над 3,8 милиони евра донирани во солидарниот фонд за борба со коронавирусот

Поединци, компании и институции во изминатиот период, заклучно со денеска,  во солидарниот државен фонд за борба со коронавирусот донираа повеќе 3.882.290 евра, соопшти премиерот Зоран Заев на Facebook, по повод 20 Декември – Меѓународниот
Read more
filter

Групација „Балфин“: Поддршката за заедниците во земјите во кои работиме е наша обврска и одговорност

За голем број компании и за луѓето воопшто, декември е месец на подарување. Повеќето од нив донираат во овој период одбележувајќи го крајот на годишниот циклус и славејќи го новиот почеток.
Read more

Вредноста на биткоинот надмина над 22.000 долари

Најстарата и најголема криптовалута во светот за помалку од 24 часа собори уште еден рекорд и ја надмина границата од 22.000 долари.
Read more

Колку ќе заработат Pfizer и Moderna од вакцините против COVID-19?

Водечките фармацевтски компании се очекува да заработат 32,2 милијарди долари од продажба на вакцини за новиот коронавирус во следната година.
Read more

Србија: ПЦР тест на граница или карантин 10 дена

Србија, поради сложената епидемиолошка состојба со коронавирусот, според членовите на Кризниот штаб, епидемиолозите Предраг Кон и Бранислав Тиодоровиќ, ќе воведе ПЦР тестови на границите или карантин, а се размисл
Read more

КОВИД вакцината ги тресе и цените на нафтата

Се зголемуваат цените на нафтата на светските берзи, а се очекува поголема побарувачка по вакцинациите.
Read more

Граѓаните ги менуваат навиките за плаќање, почесто користат платежни картички

Плаќањата со платежни картички во трговијата во третиот квартал бележат раст. Зголемени се плаќањата преку интернет и плаќањата на местата на продажба. Пад има кај кредитните трансфери.
Read more

Водата на берза: Експертите предупредуваат на вештачко зголемување на цената

Водата се придружи на златото, нафтата и другите стоки со кои се тргува на Волстрит.
Read more

Руралните средини потешко се справуваат со последиците од пандемијата

Скопје, 7 декември 2020 (МИА) – Националната федерација на фармери денеска организираше онлајн средба преку платформата Zoom на која беше промовирана Анализа на потребите, предизвиците и ризиците на маргинализиран
Read more

НБ ја намали проекцијата за БДП на -4,9 проценти за годинава, догодина раст од 3,9 проценти

Пад од 4,9 проценти на бруто домашниот производ за годинава, а раст од 3,9 проценти во наредната година, предвидува Народната банка, со што направи надолна ревизија на пролетните проекции со кои за годинава  прогнозираше пад од 3,5 процент
Read more
реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more