Бизнис

Криза и вишок: Планини од компири и тони расипано сирење

Пандемијата на коронавирус им зададе тежок удар на земјоделската и прехранбената индустрија во Европа, каде огромни количини храна неповратно пропаѓаат.
Read more

Расте цената на златото

Светските цени на златото растат, покажуваат податоците од њујоршката берза Комекс.
Read more

И Јапонија влезе во рецесија, најлошото допрва следи

Третото најголемо стопанство во светот се намали за 0,9 отсто во периодот од јануари до март во споредба со претходниот квартал, соопшти денеска јапонската влада.
Read more
Фото: Кајгана

Продолжен рокот за промена на договорните услови на кредитите

Скопје, 15 мај 2020 (МИА) – Се продолжува рокот во кој банките и штедилниците можат да ги променат договорните услови на кредитните изложености на правните и физичките лица за 90 дена по престанок на траењето на вонредната состојба.
Read more

Германија официјално влезе во рецесија

Германското стопанство беше на работ на рецесија од почетокот на 2019 година, но притисокот на пандемијата „помогна“ да влезе „во црвено“.
Read more

Air Serbia на 21 мај почнува со летови за четири европски дестинации, од 7 јуни и за Скопје

Авио компанијата Air Serbia објави дека од 21 мај ќе ги врати летовите на ограничен број дестинации, кон Лондон, Цирих, Франкфурт и Виена, и дека овие летови ќе бидат редовни.
Read more

Без работа останале 36,5 милиони Американци, економистите предвидуваат намалување на бранот

Во САД минатата недела речиси 3 милиони Американци поднеле нови барања за исплата за невработеност, со што вкупната бројка на невработеност поради епидемијата на коронавирус во земјата се искачи до 36,5 милиони.
Read more

Паднаа резервите на нафта во САД, цените благо пораснаа

Неочекуваниот пад на резервите на нафта во САД денеска ја зголеми цената на овој енергенс, но во ограничен степен, поради негативните перспективи на американската економија, каде што коронавирусот ја „убива“ и побарувачката на гориво, како
Read more

Twitter ќе дозволи да се работи од дома „засекогаш“

Пандемијата со COVID-19 дефинитивно и неповратно ни ги смени животите, вклучувајќи го и начинот на кој работиме.
Read more

Бунтовниот Маск ја отвори фабриката на Tesla во Калифорнија наспроти наредбите на властите

Tesla завчера ги отвори вратите на фабриката за електрични автомобили во Калифорнија, наспроти наредбите на локалните власти да не се рестартира производството.
Read more

Жестока реакција на Роби Телекабел: ТВ-гледачите ќе плаќаат 100 денари поскапи сметки поради Владата и националните телевизии

Сопственикот на Телекабел, Роберт Димитров, во објава на социјалните мрежи денес ги обвини телевизиите дека поради повеќе пари вршат притисок врз поединци од Владата, која во моментов за да им удоволи подготвува уредба со законска сила опе
Read more

Кина ги укина царините на уште 79 увозни призводи од САД

Пекинг, 12 мај 2020 (МИА) – Кина денеска објави нов список со 79 американски производи што ќе бидат ослободени од царините воведени во екот на билатералната трговска војна, како резултат на натамошниот притисок од Вашингтон врз Пекинг за з
Read more
реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Read more