Бизнис

САД официјално влегоа во рецесија

CNBC, повикувајќи се на извештај од Националното биро за економски истражувања, соопшти дека САД влегоа во рецесија.
Read more

Ново поскапување на горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден до 1,5 денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).
Read more
Фото: Кајгана

Месецов најмногу поскапеле овошјето и велосипедите

Скопје, 8 јуни 2020 (МИА) – Трошоците на животот и цените на мало во мај во однос на април годинава се зголемени за 0,4 отсто, додека споредено со мај лани бележат намалување за 0,2, односно 1,3 проценти, објави денеска Државниот завод за
Read more

Намаленото производство на нафта продолжува и во јули

Групата земји извознички на нафта, позната како ОПЕК +, во април се договори следните два месеца, мај и јуни, да го намали снабдувањето на светскиот пазар на нафта за 9,7 милиони барели дневно, пред сѐ, за да може да ги зголеми цените што
Read more

Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Неизвесно е отворањето на границите низ Европа и светот, со оглед на тоа дека пандемијата уште е во тек и прашање е дали и кога ќе исчезне коронавирусот.
Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Нискотарифната авиокомпанија Wizz Air ќе воведе нови летови од Скопје за Салцбург од 3 јули, а од Белград и Тузла за Салцбург од 2 јули.
Read more

Easy Jet ќе отпушти околу 4.500 работници поради пандемијата со COVID-19

Британската нискобуџетна авиокомпанија Easy Jet во втората половина од годината ќе лета со 30% намален капацитет и со самото тоа ќе укине околу 4.500 работни места и ќе го намали бројот на авиони поради пандемијата на новиот коронавирус.
Read more

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Компанијата Beiersdorf, која стои позади брендот NIVEA, донираше 5.000 евра, во рамките на својата меѓународна програма за поддршка на колективната борба на општеството против ширење и влијание на COVID-19, на Националното здружение на мед
Read more

Boeing ќе отпушти 12.000 работници во САД

Американската компанија Boeing планира следните недели да подели откази на околу 12.000 вработени во САД.
Read more

Акциите на Renault пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

Акциите на Renault пораснаа за речиси 15 отсто во текот на денот на Париската берза, засилени со планот за поддршка на Владата за автомобилскиот сектор и откривањето на новата стратегија од страна на алијансата Renault-Nissan-Mitsubishi Mo
Read more

Apple повторно отвора 100 продавници во САД

САД се движат кон „новото нормално“, а Apple е една од компаниите што ги отвораат вратите за клиенти.
Read more

Ново поскапување на горивата

Скопје, 26 мај 2020 (МИА) – Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 8,50 отсто, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).
Read more
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Read more