Бизнис

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Нискотарифната авиокомпанија Wizz Air ќе воведе нови летови од Скопје за Салцбург од 3 јули, а од Белград и Тузла за Салцбург од 2 јули.
Read more

Easy Jet ќе отпушти околу 4.500 работници поради пандемијата со COVID-19

Британската нискобуџетна авиокомпанија Easy Jet во втората половина од годината ќе лета со 30% намален капацитет и со самото тоа ќе укине околу 4.500 работни места и ќе го намали бројот на авиони поради пандемијата на новиот коронавирус.
Read more

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Компанијата Beiersdorf, која стои позади брендот NIVEA, донираше 5.000 евра, во рамките на својата меѓународна програма за поддршка на колективната борба на општеството против ширење и влијание на COVID-19, на Националното здружение на мед
Read more

Boeing ќе отпушти 12.000 работници во САД

Американската компанија Boeing планира следните недели да подели откази на околу 12.000 вработени во САД.
Read more

Акциите на Renault пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

Акциите на Renault пораснаа за речиси 15 отсто во текот на денот на Париската берза, засилени со планот за поддршка на Владата за автомобилскиот сектор и откривањето на новата стратегија од страна на алијансата Renault-Nissan-Mitsubishi Mo
Read more

Apple повторно отвора 100 продавници во САД

САД се движат кон „новото нормално“, а Apple е една од компаниите што ги отвораат вратите за клиенти.
Read more

Ново поскапување на горивата

Скопје, 26 мај 2020 (МИА) – Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 8,50 отсто, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).
Read more

Од бизнис идеја до компанија

Read more

Просечната нето плата во март 26.422 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во март 2020 година изнесувала 26.422 денари што во однос на истиот месец лани е зголемување за 7,4 отсто.
Read more

Економијата на еврозоната го достигна дното

Економијата на еврозоната „најверојатно го достигна дното“, откако доживеа катастрофален пад поради блокирањето со цел да се спречи ширењето на новиот коронавирус, покажуваат резултатите од истражувањето на IHS Markit.
Read more

Rolls-Royce отпушта 9.000 работници поради корона-кризата

Најголемиот дел од отпуштањата ќе бидат во Обединетото Кралство, со цел производителот да ја преживее финансиската криза поради пандемијата.
Read more

ЕУ ги забрани цигарите со ментол

На ниво на Европската Унија стапи на сила забраната за продажба на цигари со ментол, како дел од обидите да се обесхрабрат младите од пушење и да се спречи да станат зависници од цигари.
Read more
реклама

Нови 89 случаи на заразени со коронавирусот, починати седум лица

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Конечно тестирано семејството на починатиот од COVID-19 од Чаир

Read more

Лет со целосно електрична Cessna

Read more