Бизнис

НБ ја затвори Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Народната банка денеска ја затвори банката Еуростандард АД Скопје поради неисполнување минимални законски услови за работење.
Read more
play_arrow

Официјално: Велика Британија во рецесија за првпат по 11 години

Стопанството на Велика Британија претрпе најголем пад помеѓу април и јуни, бидејќи мерките за спречување на ширењето на новиот коронавирус официјално ја турнаа државата во рецесија.
Read more

Поскапува нафтата поради намалените залихи на САД

Цените на нафтата денеска се во пораст, откако беше објавен извештај за падот на американските залихи на сирова нафта, кој беше поголем отколку што аналитичарите очекуваа.
Read more

Директор на The New York Times очекува згаснување на печатените медиумите за 20 години

Извршниот директор на The New York Times, Марк Томпсон, вели дека очекува за најмногу 20 години весникот да престане да излегува во печатено издание.
Read more

Унца злато достигна цена од 2.069 долари

Цената на златото денеска се искачи на ново рекордно ниво, бидејќи пандемијата на COVID-19 ги намалува економските изгледи, па овој благороден метал станува сè попривлечно засолниште за инвеститорите, иако аналитичарите велат дека овој брз
Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Основачот и директор на Amazon, Џеф Безос во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1 милијарди долари, објави Forbes, повикувајќи се на документацијата доставена до Американската комисија за хартии од вредност (С
Read more

До 10 август туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за користење ваучери

Скопје, 5 август 2020 (МИА) – Лиценцираните туристички агенции кои сакаат да работат со ваучери за туризам, до 10 август годинава може дополнително да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“, соопшти Министерството за економија.
Read more

Нема патувања, нема приход - Booking отпушта повеќе од 4.000 вработени

Компанијата за резервации на хотели и куќи за изнајмување, Booking.com, соопшти дека ќе отпушти повеќе од 4.000 вработени, што е една четвртина од нејзината работна сила, бидејќи патувањата драстично опаднаа поради пандемијата на коронавир
Read more

Четириесет компании ќе добијат поддршка за отворање нова е-продавница

Четириесет домашни компании ќе добијат неповратна финансиска и советодавна помош во рамки на јавниот повик од иницијативата „Ecommerce4All” која се реализира од страна на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ), со поддршка на Про
Read more

Корона-стравот пак ја турна цената на нафтата

Цените на нафтата денеска забележаа пад поради стравот од нов бран на COVID-19 и заострување на мерките во поголем број земји, што би довело до намалена побарувачка за овој енергенс.
Read more

Пандемијата предизвика раст на вредноста на биткоинот

Вредноста на најпопуларната криптовалута, биткоин првпат од 9 август 2019 година достигна 12.000 долари, покажуваат податоците на берзата за криптовалути Coindesk.
Read more

Здруженија и синдикати бараат казни и присилна наплата за фирмите кои зеле државна помош, а не исплатиле плати

Повеќе здруженија и синдикати денеска преку заедничко сооштение реагираат на тоа што одредени фирми кои и покрај тоа што добиле државна помош не ја исполниле обврската за плати на своите вработени.
Read more
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more