Бизнис

Грција лани ја посетиле 948.000 македонски државјани и потрошиле 114 милиони евра

Минатата година, Грција ја посетиле 948.000 македонски државјани, бројка што е за 20 отсто помала во споредба со туристите во 2018 кога имало 1.187 000, според официјалните податоци од Банката на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.
Read more

Хотелиерите очекуваат успешна сезона преку искористеност на ваучерите за домашен туризам

Хотелиерите се надеваат на успешна туристичка сезона, иако се свесни дека ништо нема да биде како порано.
Read more

Swarovski ќе го намали бројот на вработени

Австриската компанија за луксузен накит Swarovski денеска најави големо намалување на бројот на вработени ширум светот.
Read more

Експерт предупредува на крах на доларот следната година

Американската валута во 2021 година може да девалвира за една третина, предупреди Стивен Роуч, поранешниот претседател на банката Morgan Stanley Asia.
Read more

Хотелиерите од Охридскиот регион подготвени за работа во новата реалност... Уште само да дојдат гости!?

Сместувачките капацитети, хотелиерите и приватните станоиздавачи ги добија протоколите за работа во новонастанатата ситуација наметната од епидемијата на короновирусот.
Read more

Пад на швајцарскиот БДП: Луѓето остануваат без работа, потрошувачката се намалува

Швајцарската економија годинава ќе претрпи најголем пад во последните неколку децении, бидејќи пандемијата на коронавирусот тешко ги погоди производството и работните места, соопшти швајцарската Влада, но исто така истакна дека падот ќе б
Read more

Повторно ќе падне цената на нафтата, стравот од коронавирусот расте

Цените на нафтата на меѓународните пазари денеска благо се зголемија, но неделава се очекува првпат да паднат, по шест недели раст, заради стравувањата од побарувачката во случај на втор бран од заразата со коронавирусот.
Read more

Zara ќе затвори 1.200 продавници

Светски познатиот моден бренд Zara ќе затвори 1.200 свои продавници, претежно на европскиот и азискиот пазар, како резултат на загубите направени за време на пандемијата на COVID-19.
Read more

Индексите на Вол Стрит паднаа по зголемото ширење на коронавирусот

Индексите на њујоршката берза Вол Стрит забележаа голем пад, по новото зголемување на бројот на заразени со коронавирусот. Лошиот резултат го намали неодамнешниот оптимизам дека економијата би можела брзо да закрепне од најтешката криза во
Read more

Комора на сметководители: Ликвидноста на над 65% од претпријатијата е сериозно нарушена

Скопје, 10 јуни 2020 (МИА) – Голем дел од самостојните вршители на дејност сѐ уште немаат добиено средства за април, иако уредно поднеле барање и барањето им било одобрено.
Read more

Adidas вети дека 30% од новите вработени во САД ќе бидат црнци и Латиноамериканци

Производителот на спортска опрема Adidas соопшти синоќа дека 30 проценти од сите нови вработувања во САД ќе бидат црнци или Латиноамериканци, во време кога земјата ја тресат протести против расизам што одекнаа ширум светот.
Read more

САД официјално влегоа во рецесија

CNBC, повикувајќи се на извештај од Националното биро за економски истражувања, соопшти дека САД влегоа во рецесија.
Read more
реклама

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more