Бизнис

Унца злато достигна цена од 2.069 долари

Цената на златото денеска се искачи на ново рекордно ниво, бидејќи пандемијата на COVID-19 ги намалува економските изгледи, па овој благороден метал станува сè попривлечно засолниште за инвеститорите, иако аналитичарите велат дека овој брз
Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Основачот и директор на Amazon, Џеф Безос во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1 милијарди долари, објави Forbes, повикувајќи се на документацијата доставена до Американската комисија за хартии од вредност (С
Read more

До 10 август туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за користење ваучери

Скопје, 5 август 2020 (МИА) – Лиценцираните туристички агенции кои сакаат да работат со ваучери за туризам, до 10 август годинава може дополнително да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“, соопшти Министерството за економија.
Read more

Нема патувања, нема приход - Booking отпушта повеќе од 4.000 вработени

Компанијата за резервации на хотели и куќи за изнајмување, Booking.com, соопшти дека ќе отпушти повеќе од 4.000 вработени, што е една четвртина од нејзината работна сила, бидејќи патувањата драстично опаднаа поради пандемијата на коронавир
Read more

Четириесет компании ќе добијат поддршка за отворање нова е-продавница

Четириесет домашни компании ќе добијат неповратна финансиска и советодавна помош во рамки на јавниот повик од иницијативата „Ecommerce4All” која се реализира од страна на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ), со поддршка на Про
Read more

Корона-стравот пак ја турна цената на нафтата

Цените на нафтата денеска забележаа пад поради стравот од нов бран на COVID-19 и заострување на мерките во поголем број земји, што би довело до намалена побарувачка за овој енергенс.
Read more

Пандемијата предизвика раст на вредноста на биткоинот

Вредноста на најпопуларната криптовалута, биткоин првпат од 9 август 2019 година достигна 12.000 долари, покажуваат податоците на берзата за криптовалути Coindesk.
Read more

Здруженија и синдикати бараат казни и присилна наплата за фирмите кои зеле државна помош, а не исплатиле плати

Повеќе здруженија и синдикати денеска преку заедничко сооштение реагираат на тоа што одредени фирми кои и покрај тоа што добиле државна помош не ја исполниле обврската за плати на своите вработени.
Read more

Најдобрите пет бизнис идеи добија грантови од 20.000 евра од ПСМ Фондација

Скопје, 28 јули 2020 (МИА) – Основачите на најдобрите бизнис идеи кои учествуваа во онлајн акцелераторската програма за почнување бизнис организирана од ПСМ Фондација, добија финансиски средства со вкупен фонд од 20.000 евра, односно пет г
Read more

Компаниите кои инвестираа и во пандемијата имаат уште четири дена за аплицирање за финансиска поддршка

Скопје, 28 јули 2020 (МИА) – Компаниите што инвестирале за време на пандемијата со коронавирусот имаат уште четири дена да аплицираат на јавниот повик за финансиска поддршка за зајакнување на конкурентноста на деловните субјекти во пост-ко
Read more

Златна треска – јасен знак дека светот е во неволја

Унца злато веќе чини над 1.900 долари, што е за 30% повеќе отколку за време на превирањата на финансиските берзи во март, кои не ги заобиколија ни благородните метали.
Read more

Колку пари ќе имаше најбогатиот човек во светот, ако не се разведеше?

Основачот на Amazon, Џеф Безос е убедливо најбогатиот човек во светот. Според моменталните податоци, „тежи“ 189 милијарди долари.
Read more
реклама

Запалени автомобили на паркинг во Скопје

Read more

Филипче се врати во операционата сала

Read more

Нови 85 случаи од 1.188 тестирања за COVID-19

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more