Бизнис

Бектеши: Ќе се прераспределат буџетски средства за да му се помогне на бизнисот

Стопанството се соочува со нарушена ликвидност, а за неговата лоша кондиција доказ е и регистрираниот пад на БДП во вториот квартал.
Read more

Во „Македонско село“ младите претприемачи ќе отвораат сопствен бизнис без плаќање режиски трошоци

Северна Македонија да стане регионален акцелератор за старт ап, а во поранешното „Македонско село“ младите претприемачи од земјава и странство да имаат можност да отворат сопствен бизнис без да плаќаат режиски трошоци, се дел од плановите
Read more

Данокот на доход и персоналецот остануваат на 10 отсто, Владата не се откажува од прогресивното оданочување

Новата Влада го почна својот четиригодишен мандат. Првата седница ја одржа неделава и ги донесе првите одлуки. Во Програмата, која треба да ја исполни во добиениот мандат, на 57 страници се наведени приоритетите.
Read more

Standard & Poor’s: Денарот и банкарскиот систем се и остануваат стабилни

Во најновиот извештај на агенцијата Standard & Poor’s e нагласено дека поставеноста на монетарната политика и мерките на Народната банка придонесуваат за неутрализирање на ефектите од пандемијата на COVID-19 врз македонската економија,
Read more

KСС: Во пензија да се оди три до пет години порано

За Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) е прифатлив моделот за предвремено пензионирање, но предлага старосната граница за пензионирање да биде од минимум три до пет години односно од 59 до 61 година за мажи и од 57 до 59 години за
Read more

Основачот на Zoom заработи 4,2 милијарди долари за неколку часа

Ерик Јуан, основач на американската компанија Zoom Video Communications, за само неколку часа стана побогат за 4,2 милијарди долари, објави Bloomerg.
Read more

Австралија падна во рецесија првпат по 30 години

Се чини дека 2020 ќе биде година која никој нема да ја заборави, колку и да сака.
Read more

Трамп: Ќе воведеме царини за сите компании кои ќе заминат од САД

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрација, доколку биде реизбран, ќе воведе царини за секоја компанија што ќе ги напушти Соединетите Американски Држави за да отворат работни места во друга држава.
Read more

United Airlines праќа 2.850 пилоти на принуден одмор

Авиокомпанијата United Airlines соопшти дека оваа есен ќе испрати до 2.850 пилоти на принуден одмор, освен ако американската Влада не им обезбеди поголема помош на авиокомпаниите за покривање на деловните трошоци за време на падот поради п
Read more

Џеф Безос стана првиот човек во историјата со богатство поголемо од 200 милијарди долари

Сопственикот на Amazon, Џеф Безос е првиот човек во историјата со богатство од повеќе од 200 милијарди долари.
Read more

Не издржа ни три месеци: Оставка од извршниот директор на TikTok

Извршниот директор на TikTok Кевин Маер даде неотповиклива оставка од позицијата, откако апликацијата за споделување видеа беше забранета од американскиот претседател Доналд Трамп со објаснување дека претставува „закана за националната без
Read more
play_arrow

А1 Македонија одбележува една година од воведувањето на новиот бренд

•          Подарок 10GB мобилен интернет за сите •          А1 Combo нови тарифи со голема флексибилност и најатрактивни цени
Read more
реклама