Хроника

Забраната за движење не ја почитувале 52 лица, 39 се притворени

На ниво на целата држава 52 лица изминатото деноноќие не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 39 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки.
Read more

Активен пожар во куќа во скопско Маџир Маало

Скопје, 19 мај 2020 (МИА) – Пожар избувна попладнево во приватна куќа во Маџир Маало, позади комплекс на банки.
Read more

59 лица фатени во полициски час

Во текот на изминатото деноноќие вкупно 59 лица биле фатени како ја прекршуваат забраната за движење во полициски час.
Read more

The Economist отпушта 1.300 вработени поради COVID-19

Британската мултинационлана компанија The Economist ќе го намали бројот на вработени за 7 проценти на светско ниво, поради што 1.300 луѓе ќе ги изгубат работните места, како последица на епидемијата со новиот коронавирусот.
Read more

Седумдесет и едногодишен маж пронајден починат крај Тиквешко Езеро

Кавадарци, 18 мај 2020 (МИА) – Седумдесет и едногодишен маж е пронајден починат крај Тиквешкото Езеро, во атарот на селото Ресава.
Read more

Полицискиот час не го почитувале 77 лица, 58 се приведени

На ниво на целата држава во текот на изминатото деноноќие 77 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 58 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки.
Read more

Изгоре автомобил во Сопиште

Околу 12:20 часот регистриран е пожар на автомобил во населбата Сопиште, кој е пријавен од случаен минувач.
Read more

МВР: Приведени 30 лица кои не ја почитувале забраната за движење

Скопје, 17 мај 2020 (МИА) – Во текот на изминатото деноноќие по однос на забраната за движење, евидентирано е дека на ниво на целата држава 39 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 30 лица, а за останатите се зем
Read more

Пронајден човечки череп на патот кон резерватот „Јасен“

Скопје, 16 мај 2020 (МИА) – Полициски службеници од СВР Скопје вчера околу 19 часот при вршење обиколка на местото викано „Осој“ во атарот на село Чајлане, покрај карпата во каменоломот што се наоѓа на патот кон резерватот „Јасен“, пронаш
Read more

Работник починал по повреди во фабрика во Скопје

Скопје,16 мај 2020 (МИА) –  Полицијата информира дека починал работник со иницијали Б.С (51) од тетовско село,  кој се повредил при работа во фабрика во Скопје.
Read more

Вкупно 64 лица не ја почитувале забраната за движење, приведени се 49

Во текот на изминатото деноноќие од страна на Mинистерството за внатрешни работи констатирано е дека по однос на забраната за движење на ниво на целата држава 64 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 49 лица, а з
Read more

Тешко повреден градежен работник во Кичево

Кичево, 14 мај 2020 (МИА) – Со тешки телесни повреди вчера околу 11:30 часот се здобил градежниот работник Д.К.(35) од Кичево.
Read more
реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more