Култура

„Да го поздравиш и да ми го бациш“ се враќа на репертоар во МКЦ

Младинскиот културен центар – Скопје соопшти дека театарската претстава „Да го поздравиш и да ми го бациш“ се враќа на репертоарот.
Read more

Министерството за култура уште не плаќа за одобрените проекти од 2020 година

Скопје, 11 мај 2021 (МИА) – Владата со заклучок од седницата одржана на 09.02.2021 година го задолжи Министерството за култура да не ги исплаќа финансиските средства на други корисници без да ја утврди законската
Read more

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Книгата „Македонскиот феникс меѓу уништувањето и самоуништувањето“ од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов ја објави книгоиздателството „Матица македонска“ од Скопје.
Read more

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Националната опера и балет традиционално во мај го организира меѓународниот фестивал „Мајски оперски вечери“.
Read more
play_arrow

600 илјади нови книги фаќаат прашина во националните подруми

Не сите книги кои Министерството за култира ги печатеше почнувајќи од 2009 година завршија на полиците во библиотеките, читалните и книжарниците.
Read more

Велипеток, најтешкиот ден во годината

Велипеток е денот на Христовите страданија. Тие започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велипеток. Тие се случувале доцна во ноќта – по полноќ.
Read more

Величетврток, почнуваат велигденските празнувања

Со вечерната богослужба на Велика Среда завршуваат великоипосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење.
Read more

Белград наесен во Скопје отвора Српски културен центар

Српската заедница во Македонија наесен треба да го добие Српскиот културен центар во Скопје, како резултат на договорот меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и македонскиот премиер Зоран Заев, изјави Милутин Станчиќ, директор на Управ
Read more

Објавени два тома од Душан Стојковиќ за современата македонска книжевност

Книгоиздателството Арка од Смедерево објави два тома од професорот Душан Стојковиќ. Делата се посветени на автори и дела од сите генерации на современата македонска книжевност.
Read more

Заев: Родната куќа на Конески во Небрегово е прогласена за спомен дом, како значаен споменик на културата

Богатото и комплексно минато на нашата земја и на цивилизациите испреплетени на нејзините простори, ни оставија споменици на разновидноста и на иднината, кои сме должни да ги чуваме и да ги афирмираме како наш придонес во светската културн
Read more

Античкиот Аударист на Кавадарци може да му носи приход од милион евра

Древниот цивилизациски бисер, античкиот Аударист, кој бил распослан кај денешното кавадаречко село Дреново, може на годишна основа да му носи на Кавадарци приходи од најмалку милион евра.
Read more

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, изврши увид на градежните работи и реконструкцијата на Римскиот пат кој води до античкиот локалитет Хераклеја Линкестис.
Read more
реклама
На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

Read more
Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Read more
Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Read more
„Skopje Calling“ одложен за септември

„Skopje Calling“ одложен за септември

Read more