Култура

Свечено отворање на 45. Скопско лето со ексклузивен концерт на хрватскиот пијанист Звјездан Ружиќ во Куршумли Ан на 21 јуни

Повеќенаградениот хрватски пијанист и композитор Звјездан Ружиќ ќе настапи на отворањето на Скопско лето.
Read more

Светскиот виртуоз на виолина Џулијан Рахлин ќе го отвори 64. Охридско лето

Светски познатиот виолинист од Литванија, Џулијан Рахлин, на 12 јули на Античкиот театар во Охрид ќе го отвори годинешното 64. издание на фестивалот Охридско лето.
Read more

Целовечерен стендап со Сашко Коцев в петок во Крива Паланка

Сашко Коцев ќе гостува со својот стендап „Широк дијафазон“ во НУ Центар за култура - Крива Паланка, на 7 јуни (петок), со почеток во 20:00 часот.
Read more

Културна офанзива во КИЦ Битола

Во пресрет на летото се интензивираат културните активности и настани во двата објекти на ЈОУ КИЦ Битола, Офицерскиот дом и Кино „Манаки“.
Read more

Бесплатен летен спортско едукативен камп за ученици од Кисела Вода

Бесплатен летен спортско едукативен камп за спортските таленти од основните училишта и учениците од социјално ранливите семејства, обезбеди Општина Кисела Вода.
Read more

Во МНТ репризно ќе се одигра балетот Чиполино

Во среда, 5 јуни, со почеток во 19:00, на големата сцена во Македонскиот народен театар, репризно ќе се изведе балетот „Чиполино“, во продукција на Bullfrogs Ballet.
Read more

Враќање во иднината: 40 средношколци од различни градови викендов ќе работат на креативно изразување на ставовите преку видеа, графити, музика и облека

Фондацијата „Фридрих Еберт“ – канцеларија Скопје во соработка со Форумот за разумни политики и Центарот за едукација и уметност „Хана“ викендов во креативниот центар „Бруталиск“ во Скопје го организираат настанот „Враќање во иднината“ каде
Read more

Под мотото „Борба. Не војна!“ синоќа беше отворен 4. Скопски поетски фестивал

Синоќа во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар ‒ Скопје, со мотото „Борба. Не војна!“, беше отворен 4. Скопски поетски фестивал.
Read more

Комеморација за Џаро в понеделник, музички ѕвезди ќе зборуваат за него

Read more

Концерт на Националниот џез оркестар со Греми добитникот Џон Рајли и диригентот Зиги Фајгл

Националниот џез оркестар го најавува следниот настан за оваа сезона – Концерт на Националниот џез оркестар со гостите Џон Рајли (тапани) и, за нас добро познатиот диригент, Зиги Фајгл во сабота, на први јуни од 20 часот, Македонски народе
Read more

Сашко Коцев ја доби наградата Васил Иљоски за особен придонес во театарската уметност

Советот на фестивалот „Денови на комедија Куманово“ во состав Сашо Тодоровски, Александра Михајловска-Величковски, Владанка Крстевски, Крсто Богојевски, Сефедин Шабани и Цоки Ристовски одлучија наградата „Васил Иљоски“ која се доделува за особен п
Read more

Утревечер гостување на Хрватски гитарски квартет во Македонската филхармонија

Утревечер во 20:30 часот, на големата сцена во Македонската филхармонија, во организација на платформата „За тебе“ за првпат ќе гостува „Хрватски гитарски квартет“ во состав: Зоран Дукиќ, Петрит Чеку, Марое Брчиќ и Твртко Сариќ.
Read more
реклама

Над 1.300 починати на аџилак во Саудиска Арабија

Read more

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Терористички напади во Русија: Улични тепачки, нападнати цркви, убиени 15 полицајци

Read more