Култура

Концерт 4 пијана „Бах за Вас“ со пијанисти од Чешка вечерва на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ за вечерва го носи концертот 4 пијана „Бах за Вас“ во изведба на уметници од Камерниот оркестар „Чешки виртуози“ со уметниците Ема Једличка-Гогова, Хелена Сухарова, Сара Медкова и Лукаш Клан
Read more

Објавени кандидатите за наградата „Браќа Миладиновци“ на СВП

Жири комисијата за доделување на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска стихозбирка помеѓу две фестивалски изданија на Струшките вечери на поезијата направи избор од пет книги и автори што ќе бидат претставени на Фестивалот.
Read more

„Поетската ноќ во Велестово“ во знакот на творештвото на Зоран Анчевски

Охрид, 20 август 2020 (МИА) – Охридското село Велестово од утревечер повторно ќе пулсира во ритамот на поетскиот израз, во рамки на манифестацијата „Поетска ноќ“ што по 32 пат ќе се одржува во тоа познато туристичко место на падините на Га
Read more

„Врба“ на филмски фестивали во Валенсија, Сараево и Пекинг

Скопје, 19 август 2020 (МИА) – „Врба“ на  режисерот Милчо Манчевски е избран во главната селекција за награди на филмскиот фестивал во Валенсија (Mostra de Valencia), еден од најголемите во Шпанија, кој ќе се одржува од 22 октомври до 1 но
Read more

Почнува 11. издание на „MakeDox“

Под мотото „Слеј се со тишината“ од денеска до 26 август годинава ќе се одржува единаесеттото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „MakeDox“.
Read more

Утре почнува третиот по ред „Skopje Light Art District“

Од утре до недела во Скопје ќе се одржи третото издание на фестивалот „Skopje Light Art District“ со таканаречена зелена патека.
Read more

Тече конкурсот „Антево перо“ за необјавена збирка песни

Остануваат помалку од десет дена од Конкурсот за доделување на наградата „Антево перо“ за 2020 година, потсети Меѓународната поетско културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“.
Read more

Француското дуо Аријан Баке и Теодор Ламбер вечер на „Охридско лето“

Музичката програма на „Охридско лето“ за вечерва нуди целовечерно уживање со концертот на француското дуо Аријан Баке на обоа и Теодор Ламбер на пијано.
Read more

Бројот на посетите на Замокот Версај во драстично опаѓање поради недостиг на странски туристи

Замокот Версај изгуби 45 милиони евра поради намалениот број посети за време на мерките на изолација, изјави претседателката на музејот Кетрин Пегар, која смета дека мора да се преиспита економскиот модел на оваа установа.
Read more

Јована Матевска Атанасова е добитничка на наградата за најдобар расказ „Живко Чинго“

Јована Матевска Атанасова е авторот на расказот „Гладоморје“, што беше избран за најдобар на отворениот Конкурс за наградата „Живко Чинго“.
Read more

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Скопје, 5 август 2020 (МИА) – Десет тактилни слики со Брајово писмо за слепи лица и лица со оштетен вид од денеска достапни за јавноста во Археолошкиот музеј.
Read more

Стартува Flipbook Film Festival

Првото издание на Фестивалот за Европски авторски анимиран филм Flipbook Film Festival ќе се одржи од 7 до 9 август 2020 година во МКЦ, со поддршка од Делегацијата на Европската Унија и Агенцијата за филм.
Read more
реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more