Култура

Првиот број на списанието „Стремеж“ за годинава објавен во Прилеп

Со нови содржини, во Прилеп од печат излезе првиот број за годинава на списанието за литература, уметност и култура „Стремеж“.
Read more

Тринаесет содржини на 35. Штипско културно лето

Штипско културно лето, најстарата манифестација во Штип, годинава поради здравствените протоколи ќе се одржува на летната сцена на Домот на млади.
Read more

Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците

Тетово, 7 јули 2020 (МИА) – Сите заинтересирани поединци и организации од областа на културата кои да се претстават пред тетовската публика имаат можност да поднесат барање до Националната Установа „Уметничка Галерија Тетово“ каде во текот
Read more

Корона кризата ја одложи Галичка свадба

Скопје, 7 јули 2020 (МИА) – Советот на Месната заедница Галичник, заради заштита на јавното здравје, донесе одлука да го одложи одржувањето на годинешната културно-сценска манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува кон ср
Read more

Почнува „Скопско лето“ со ограничен број посетители и со мерки за заштита

Со концертот „Скопје во три бои“ вечер од 20:30 часот во Сули ан ќе биде отворен 41. фестивал „Скопско лето“, кој традиционално почнува на 21 јуни.
Read more

Поезија од Митко Гогов објавена во Германија и Хрватска

Селекција од поезијата на Митко Гогов, концептуален уметник, поет и граѓански активист од Струмица, деновиве е објавена во Германија, во списанието за култура, литература и уметност Reibeisen, во превод на Маргарит Жеков.
Read more

Почина Атанас Ковачевски, портпарол на ЕВН и поранешен новинар

Скопје, 19 јуни 2020 (МИА) – Почина портпаролот на ЕВН и поранешен новинар Атанас Ковачевски кој на јавноста и беше познат од ТВ екраните.
Read more

Водичот „Византиското наследство на Скопје“ излезе на англиски јазик

Во издание на HAEMUS излезе водичот „Византиското наследство на Скопје“ на англиски јазик. Автор на ова најново издание е Василка Димитровска.
Read more

Договорот од Преспа треба да е инспирација за многу иницијативи

Ресен, 17 јуни 2020 (МИА) – Премиерот Оливер Спасовски, министерот за надворешни работи Никола Димитров и министерот без ресор задолжен за дијаспора и претседател на работна група за поддршка на Преспанскиот регион, Едмонд Адеми, денеска у
Read more

Руската амбасада денеска со онлајн прослава за Денот на Русија

Државниот празник на Руската Федерација 12 Јуни – Денот на Русија, Руската амбасада во земјава годинава, поради пандемијата, наместо со традиционалниот прием и други свечености, ќе го одбележи со онлајн програма.
Read more

„Да бидеме заедно, додека сме разделени“ - онлајн изложба на седум македонски уметници

Скопје, 11 јуни 2020 (МИА) – Во рамки на проектот „Да бидеме заедно, додека сме разделени“ на Културно социјален простор „Центар- Јадро“ од денеска до 18 јуни ќе се одржи онлајн изложба на седум уметници – Иван Ивановски, Симона Манчева, Д
Read more

Словенечкиот народен театар поставува претстава според расказите на Румена Бужаровска

Словенечкиот народен театар „Драма Љубљана“ подготвува претстава според збирките раскази на Румена Бужаровска „Мојот маж“ и „Не одам никаде“.
Read more
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more