Култура

Отсекување на главата на Св. Јован Крстител – спомен на погубувањето на последниот старозаветен пророк

Православните христијани денеска го одбележеуваат празникот Отсекување на главата на Свети Јован Крстител.
Read more
play_arrow
filter

Бендот „Њу Ордер“ и фотографот Антон Корбeјн на шестото издание на Скопје Синема Сити

На 19 септември, во дворот на Кинотека на С. Македонија, ќе започне шестото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови Скопје Синема Сити.
Read more

Бигорски манастир го одбележува патронот

Познатото македонско древно светилиште „Свети Јован Крстител“, попознат како Бигорски манастир, го одбележува Отсекувањето на чесната глава на неговиот славен патрон и небесен застапник, великиот пророк, претеча и крстител Господов Јован.
Read more

Изложба „Чаршијата низ фотографите и сликите” во Куршумли Ан

Во просторите на Куршулми Ан во Старата скопска чаршија, вечер ќе се биде отворена изложба „Чаршијата низ фотографите и сликите”. Изложбата е подготвена од фотографот Фисник Муртези, во соработка со уметничката Џенета Мамути.
Read more

Театар по дома – „Иднината е приватна“

Пандемијата го смени светот каков што го знаевме.
Read more
filter

Велес неповратно ги губи старите автентични куќи, бисерот на староградската архитектура

Велешката автентична староградска архитектура од средината на 19 век е една од најубавите во земјава. Во Велес по војната имало останато педесттина од овие куќи со автентична староградска велешка архитектура.
Read more

Повик за предлог-концепти за 16. „Бела ноќ“

ЈУ Универзална сала и Град Скопје распишаа јавен повик за доставување предлог-концепти од областа на сите видови уметност за 16-тата манифестација „Бела ноќ“ која ќе се одржи на 26 септември.
Read more

Почнува 16. „Танц фест“ - на отворено и под маски

Скопје, 4 септември 2020 (МИА) – Под мотото „Потрага по допир“, вечер почнува 16. издание на „Танц фест Скопје“.
Read more

Почнува Статуафест под мотото „Скопје во време на корона“

„Стауафест - Другото лице на улицата“ и оваа како и секоја претходна година ќе испрати глобална порака.
Read more

Филхармонија ја отвора новата концертна сезона

По пауза од шест месеци поради коронавирусот, Филхармонија вечер во 20 часот ќе ја почне новата концертна сезона со концерт симболично насловен „Звук на два метра“.
Read more

Надминат проблемот со платите во културата

Министерството за култура и синдикатите од културата, СОНК и СКРМ, денеска одржаа работна средба на која беше разговарано за надминување на проблемите во примената на Колективниот договор во делот за плати во областа на културата за месецо
Read more

Рекорден број ракописи испратени за наградата Антево перо 2020

На годинешниот Конкурс за наградата Антево перо, именувана според великанот на македонската поезија Анте Поповски, а која се доделува како исклучително поетско признание за необјавена стихозбирка на македонски јазик, пристигнати се 96 авто
Read more
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more