Култура

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Скопје, 5 август 2020 (МИА) – Десет тактилни слики со Брајово писмо за слепи лица и лица со оштетен вид од денеска достапни за јавноста во Археолошкиот музеј.
Read more

Стартува Flipbook Film Festival

Првото издание на Фестивалот за Европски авторски анимиран филм Flipbook Film Festival ќе се одржи од 7 до 9 август 2020 година во МКЦ, со поддршка од Делегацијата на Европската Унија и Агенцијата за филм.
Read more

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Со концерт посветен на нашата оперска примадона Ана Липша Тофовиќ вечерва во Античкиот театар ќе биде отворено годинешното 60-то по ред издание на фестивалот „Охридско лето“.
Read more

Одложен 41. Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро

Поради ситуацијата со коронавирусот и зголеминиот број туристи во Охрид, организаторите решија да го одложат 41. Илинденски мал пливачки маратон.
Read more

Објавен конкурс до уметниците за „Звуците на Чаршијата“

Културно Информативниот Центар - Скопје ги повика сите уметници од различни области да конкурираат за манифестацијата „Звуците на Чаршијата“ за оваа 2020 година.
Read more

Сите настани на „Охридско лето“ ќе се одржуваат пред строго определен број посетители

Сите музичко-сценски содржини предвидени во програмата на годинешното јубилејно 60.
Read more

Џез викенд во Прилеп: Објавена програмата, фестивалот со ограничен број посетители поради пандемиијата

Организаторите на Prilep Jazz Weekend ја објавија програмата за деветтото издание по ред на овој музички фестивал.
Read more

Почина композиторот и професор Благој Цанев

Македонската Филхармонија доцна синоќа соопшти дека починал проф. Благој Цанев, еден од основоположниците на македонската современа класична музика.
Read more

Работилници за мозаик со уметникот Никола Упевче отворени во Охрид

Охрид, 26 јули 2020 (МИА) – Академскиот уметник Никола Упевче во рамки на неговата самостојна изложба што до 7 август е поставена во Лапидариумот на Куќата на Робевци во Охрид, од среда ќе одржува и работилници за мозаик, организирани за п
Read more

Конкурс за изработка на мурал на фасадата на КСП Центар – Јадро

Скопје, 25 јули 2020 (МИА) – Културно-социјалниот простор Центар-Јадро објави конкурс за изработка на мурал на фасадата на Центарот, со цел промоција на уметноста во јавен простор.
Read more

Традиционална крводарителска акција по повод 26 јули

Црвениот крст на Град Скопје, во пресрет на 26 јули, подносно Денот на солидарноста, традиционално организира активности во знак на сеќавање на катастрофалниот земјотрес во Скопје, но и во знак на покажаната солидарност и хуманоста на наши
Read more

„МКЦ за Скопје“ – мултимедијален настан за 57 години од скопскиот земјотрес

„МКЦ за Скопје“ е насловен мултимедијалниот настан кој в недела, 26 јули, ќе го организира Младинскиот културен центар за одбележување 57 години од скопскиот катастрофален земјотрес.
Read more
реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more