Култура

Театар Комедија распиша Конкурс за комедија од домашен автор

Театар Комедија – Скопје објавува Конкурс за избор на комедија од македонски автор со цел да се стимулира жанрот комедија и да се промовираат домашните автори.
Read more

„Антологија на млади поети од Северна Македонија“ објавена во Грција

Електронската книга „Антологија на млади поети од Северна Македонија“ е објавена во Грција.
Read more

Објавена книгата „Григор Прличев и неговиот ХIХ век“

НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид ја објави книгата „Григор Прличев и неговиот ХIХ век“ од Вера Сточевска-Антиќ и приредувачот Милчо Јованоски.
Read more

„Направи Selfie со твојата омилена книга“ – кампања на НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола

Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ - Битола започна јавна кампања „Направи Selfie со твојата омилена книга“.
Read more

Кого и што се слави на Божик?

На Божик се сеќаваме на Христовото раѓање. Го славиме Господа Исуса Христа. Го славиме Неговиот роденден. Бог постанал човек. Бог дошол на земјава. Христос е Син Божји Којшто е роден како човек од Дева Марија.
Read more

Православните христијани го слават Рождеството Христово – Божик

Православните христијани во земјава денеска го слават Рождеството Христово - Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии.
Read more

Вевчанскиот карневал ќе се одржи со дел од обичаите и почитување на протоколите

Традиционалниот Вевчански карневал, кој околу 15 века се одржува на 13 јануари во Вевчани, поради пандемијата со коронавирусот годинава ќе се одржи под посебни мерки и протоколи со цел заштита од ширење на COVID-19, но ќе задржи дел од оби
Read more

Објавена поетската збирка „Лачи искрини“ на д-р Михаил Левенски

                                                       •          „Книга за љубовта, благодарноста и посветеноста“ – акад. Витомир Митевски
Read more

Доказ за посебноста на македонскиот јазик: докторска дисертација од 1890 во Русија

Рускиот амбасадор во државава со поддршка за постоењето и засебноста на македонскиот јазик, за чиј пример даде и одбранета докторска дисертација во Русија од пред дури 130 години.
Read more

Приказна за Свети Климент Охридски Чудотворец

Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента.
Read more

Излезе од печат книгата „Театарски белешки“ на режисерот и професор Владо Цветановски

Во издание на Факултетот за драмски уметности - Скопје излезе од печат книгата „Театарски белешки“ на режисерот и професор Владо Цветановски.
Read more

Песните како начин на откривање на судбините на тетовци во минатите векови

Стотици народни песни кои се создадени во 19. век и пренесувани со пеење, денес ни откриваат каков живот имале луѓето во минатото.
Read more
реклама

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Read more

Казни до 300 евра за одбивање да бидете попишани или ако дадете неточни податоци

Read more