Култура

Почина Атанас Ковачевски, портпарол на ЕВН и поранешен новинар

Скопје, 19 јуни 2020 (МИА) – Почина портпаролот на ЕВН и поранешен новинар Атанас Ковачевски кој на јавноста и беше познат од ТВ екраните.
Read more

Водичот „Византиското наследство на Скопје“ излезе на англиски јазик

Во издание на HAEMUS излезе водичот „Византиското наследство на Скопје“ на англиски јазик. Автор на ова најново издание е Василка Димитровска.
Read more

Договорот од Преспа треба да е инспирација за многу иницијативи

Ресен, 17 јуни 2020 (МИА) – Премиерот Оливер Спасовски, министерот за надворешни работи Никола Димитров и министерот без ресор задолжен за дијаспора и претседател на работна група за поддршка на Преспанскиот регион, Едмонд Адеми, денеска у
Read more

Руската амбасада денеска со онлајн прослава за Денот на Русија

Државниот празник на Руската Федерација 12 Јуни – Денот на Русија, Руската амбасада во земјава годинава, поради пандемијата, наместо со традиционалниот прием и други свечености, ќе го одбележи со онлајн програма.
Read more

„Да бидеме заедно, додека сме разделени“ - онлајн изложба на седум македонски уметници

Скопје, 11 јуни 2020 (МИА) – Во рамки на проектот „Да бидеме заедно, додека сме разделени“ на Културно социјален простор „Центар- Јадро“ од денеска до 18 јуни ќе се одржи онлајн изложба на седум уметници – Иван Ивановски, Симона Манчева, Д
Read more

Словенечкиот народен театар поставува претстава според расказите на Румена Бужаровска

Словенечкиот народен театар „Драма Љубљана“ подготвува претстава според збирките раскази на Румена Бужаровска „Мојот маж“ и „Не одам никаде“.
Read more

Како се прави театарска претстава во пандемија?

За сите оние на кои им недостига театарот, доаѓа убава вест од Wonderland Theatre.
Read more

Светска премиера на композиции од Дарија Андовска во Минхен

Скопје, 7 јуни 2020 (МИА) – Две композиции од Дарија Андовска базирани на македонските народни песни „Со маки сум се родил јас“ и „Си заљубив едно моме“ утре ќе имаат премиера во рамки на серијата концерти #BSOmondayConcerts, кои ги органи
Read more

Стоби очекува олабавување на мерките за да го отвори археолошкиот локалитет и да ги реализира проектите

Поради состојбата со COVID-19 два и пол месеци локалитетот Стоби е затворен за посетителите, а Националната установа „Стоби“ трпи финансиски загуби.
Read more

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи во септември

Корона-кризата нема да го зафати филсмкиот фестивал во Венеција кој ќе се одржи според планираното, во септември.
Read more

Со претпазлив оптимизам, фестивалот „Здраво млади“ најавен за 27 август

Скопје, 26 мај 2020 (МИА) – По повод десеттoто јубилејно издание на скопскиот летен фестивал „Здраво млади“, на 27 август во паркот на Младинскиот културен центар ќе се одржи 12-часовно забавување со најновото од алтернативната музичка сце
Read more

Секторот за забава губи 160 милијарди долари поради пандемијата

Според податоците на компанијата Ampere Analysis, што се занимава со анализа на пазарот, глобалниот сектор за забава ќе изгуби раст од 160 милијарди долари (146 милијарди евра) во наредните пет години, како резултат на кризата предизвикан
Read more
реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more