Култура

Како се прави театарска претстава во пандемија?

За сите оние на кои им недостига театарот, доаѓа убава вест од Wonderland Theatre.
Read more

Светска премиера на композиции од Дарија Андовска во Минхен

Скопје, 7 јуни 2020 (МИА) – Две композиции од Дарија Андовска базирани на македонските народни песни „Со маки сум се родил јас“ и „Си заљубив едно моме“ утре ќе имаат премиера во рамки на серијата концерти #BSOmondayConcerts, кои ги органи
Read more

Стоби очекува олабавување на мерките за да го отвори археолошкиот локалитет и да ги реализира проектите

Поради состојбата со COVID-19 два и пол месеци локалитетот Стоби е затворен за посетителите, а Националната установа „Стоби“ трпи финансиски загуби.
Read more

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи во септември

Корона-кризата нема да го зафати филсмкиот фестивал во Венеција кој ќе се одржи според планираното, во септември.
Read more

Со претпазлив оптимизам, фестивалот „Здраво млади“ најавен за 27 август

Скопје, 26 мај 2020 (МИА) – По повод десеттoто јубилејно издание на скопскиот летен фестивал „Здраво млади“, на 27 август во паркот на Младинскиот културен центар ќе се одржи 12-часовно забавување со најновото од алтернативната музичка сце
Read more

Секторот за забава губи 160 милијарди долари поради пандемијата

Според податоците на компанијата Ampere Analysis, што се занимава со анализа на пазарот, глобалниот сектор за забава ќе изгуби раст од 160 милијарди долари (146 милијарди евра) во наредните пет години, како резултат на кризата предизвикан
Read more

24 мај, Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво?
Read more

Пребројување на пеликаните од Преспа по повод Меѓународниот ден на биолошка разновидност

Со пребројување на пеликаните од Преспанското Езеро, Македонското еколошко друштво во соработка со Општина Ресен и Националниот парк „Галичица“ денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден на биолошката разновидност – 22 мај.
Read more

Осум македонски автори во нова „Антологија на современиот балкански расказ“ на грчки јазик

Во својот книжевен избор со вкупно 71 раскази од сите дванаесет балкански земји, авторот д-р Ставрос Г.
Read more

Втор конкурс за книжевната награда „Пегаз“

Издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ го распишуваат вториот конкурс за книжевната награда „Пегаз“ за најдобар необјавен роман за 2020 година.
Read more

Асани: Да се вратат темелите на куќата на Мајка Тереза

На плоштадот во Скопје да се вратат темелите на куќата на Мајка Тереза, да се изгради патека до местото за поставување цвеќе на спомен-плочата, а текстот на спомен-плочата да го одрази идентитетот на двојазичноста во главниот град, што е р
Read more
play_arrow

Видеопроекција за благодарност до сите што се борат против коронавирусот

Универзална сала и Фестивалот на светлината „Skopje Light Art District” во знак на благодарност до сите поединци и групи кои напорно работат во борбата со пандемијата од COVID-19 изработија видеопроекција поставена на влезот на Универзалната сала.
Read more
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more