Македонија

25 нови случаи, тројца починати од COVID-19

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти.
Read more

Филипче: Здравството одлично се справи со пандемијата

Во интервју за телевизијата Алсат М, Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче зборувајќи за состојбата со коронавирусот оцени дека здравствениот систем и здравствените работници одлично се справија со пандемијата.
Read more

Од петок повторно бесплатен јавен превоз за пензионери

Скопје, 27 мај 2020 (МИА) – Од задутре, петок (29 мај) продолжува да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица.
Read more

Дваесет лица не го почитувале полицискиот час

Дваесет лица во земјава изминатото деноноќие не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 17 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки, информираат од МВР.
Read more

Чулев: Го осудувам секој вид на насилство, особено семејното насилство врз жените

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев ја информираше јавноста за фотографиите на кои се гледа лице со повреди на главата, а истите вчера беа објавени на социјалните мрежи.
Read more

Од работни обврски остануваат ослободени хронично болните и родителите на деца до 10 години

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека од работни обврски остануваат ослободени хронично болните и родителите на деца до 10 години.
Read more

МЗ: Целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на целата држава

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Северна Македонија.
Read more

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Одлуката за повторното отворање на аеродромите ќе биде дел од отворањето на граничните премини што ќе се носи откако Комисијата за заразни болести ќе направи соодветни протоколи за влез и излез во државата за што денеска доби задолжение о
Read more

Проценка за нова вонредна состојба, очекувања за дијалог и исход за датум на избори

Владата до крајот на неделата, според најавите, треба да направи проценка дали е потребно прогласување нова вонредна состојба.Тековната вонредна состојба  што трае 14 дена завршува на 30.
Read more
dozdd.jpg

Променливо облачно со локални врнежи од дожд и ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд и со умерен до засилен северен ветер. Наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи.
Read more

Во средината на јуни би требало безбедно да ги пуштиме децата во градинките

Доктор Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје ги објасни причините зошто Комисијата се одлучи да препорача укинување или намалување на рестриктивните мерки.
Read more

Спасовски: Неопходни се брзи избори за обезбедување стабилни институции

Скопје, 26 мај 2020 (МИА) – Датумот на изборите е детерминиран со уредбата со законска сила која има важење до завршување на вонредната состојба.
Read more
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more