Македонија

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Од власта да престанат да лицитираат датуми за избори затоа што приоритет број еден е здравјето на граѓание и заштитата на стандардот и ништо друго.
Read more

35 новозаразени и 5 починати во денешниот извештај

Во последните 24 часа направени се 1120 тестирања, а регистрирани 35 нови случаи на COVID-19. Има и 5 починати.
Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Претседателот Стево Пендаровски по завршувањето на денешната седница на Советот за безбедност најави дека ќе донесе одлука за нова вонредна состојба во траење од 14 денови, која ќе почне да важи од утре.
Read more

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска преку соопштение информира дека Управниот суд на седница одржана на 7 мај годинава донесе пресуда со која неговата тужба се усвојува, а Одлуката на Влада со која се поништуваат решенија за
Read more

После 19 години, изграден нов Воспитно-поправен дом во Тетово

Штитениците од Воспитно-поправниот дом „Тетово“ добиваат нов дом – од малолетничкиот затвор „Охрид“, тие ќе може да почне да се преселуваат веќе од понеделник. Воспитно поправниот дом е со капацитет од 110 лица.
Read more

Угостителите тврдат дека го почитуваат протоколот, инспекторите „начекале“ жива музика – почнува изрекувањето казни

Отворивме по пропис, растојание метар и пол од маса, со дезинфекциски средства, без задржување на шанк, носење заштита. Буквално презедовме и правиме сè како што налагаат протоколите.
Read more

Облачно со можност за врнежи

Времето во земјава променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и кон крајот на денот на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи.
Read more

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Скопје, 29 мај 2020 (МИА) – Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта неместо суштински политики тераше дневен ПР од прашањето поврзано со справување со коронавирусот, објави на својот Facebook профил министерот за вн
Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Скопје, 29 мај 2020 (МИА) – Бројките на новозаболени лица кои ги бележиме деновиве се директна последица од неработењето, популизмот и партиското профитерство на техничкиот министер Наќе Чулев и неговиот шеф Христијан Мицкоски, објави на с
Read more

Семејство на починат кој бил заразен со COVID-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Скопје, 29 мај 2020 (МИА) – Министерот за здравство Венко Филипче информира дека епидемиолозите имаат проблеми во добивање информации од семејството на починат за кој бил земен постмртен брис и бил организиран погреб, а дури потоа се утврд
Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Скопје, 29 мај 2020 (МИА) – Жива музика, играње на маса, гушкање. Ова, меѓу другото, го затекнале пазарните инспектори синоќа, додека вршеле контроли во угостителските објекти кои од вчера почнаа со работа.
Read more

Филипче: Не може да живееме вечно затворени

Ги олабавивме рестриктивните мерки, се укина полицискиот час, со јасна порака за задолжително почитување на сите превентивни мерки за лична заштита.
Read more
реклама

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Read more

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Read more

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Состојбата се влошува: денеска дури 62 новозаразени

Read more