Македонија

Приведени 79 лица за непочитување на полицискиот час

МВР извести за статистиката во текот на изминатото деноноќие.
Read more
filter

Шар Планина ќе се прогласи за национален парк врз основа на студијата за валоризација

„Студија за валоризација на Шар Планина“ е клучниот документ од речиси 700 страници што беше завршен во март 2020 година, по што постапката за прогласување на масивот за национален парк отиде чекор напред со одлука на Владата на 5 мај за
Read more

Неделава ќе се носат уредбите за третиот сет мерки

Уредбите за мерките од третиот сет треба да се донесат неделава, по што и на граѓаните ќе им биде објаснето како да ги користат.
Read more

До крајот на неделава се очекува датум за изборите

Третата вонредна состојба, која претседателот Стево Пендаровски ја прогласи на последната седница на Советот за безбедност, овој пат во траење од 14 дена истекува на крајот на месецов, по што според Уставот треба да продолжат законските а
Read more

Два дена без починати од COVID-19, најмногу заразени во Скопје

Во изминатите два дена не се регистрирани починати од коронавирусот во државава, а се бележи минимален пад на бројот на заразени, кој вчера достигна 21, а завчера беше 37.
Read more

„Рекет” продолжува со завршни зборови

Обвинителството за борба против организираниот криминал и корупција на денешното рочиште во Кривичниот суд Скопје, ќе ги каже завршните зборови за случајот „Рекет”, за потоа и одбрана на обвинетите да ги даде своите завршни зборови.
Read more

Облачно и посвежо, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо.
Read more

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба.
Read more

Зоолошката градина од утре повторно отворена за посетители

Посетителите од утре повторно ќе можат да се дружат и да уживаат со животните во Зоолошката градина во Скопје.
Read more

Потврден 21 нов случај на COVID-19 во нашата држава

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти.
Read more

Граѓаните ќе излезат на гласање ако здравствените власти дадат зелено светло за избори

Речиси 70 отсто од граѓаните ќе излезат на гласање на парламентарните избори доколку здравствените власти дадат зелено светло за тоа. Тие нема да се чуствуваат безбедно доколку тоа биде само со повик од политичарите.
Read more

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки, потенцира министерот за здравство Венко Филипче.
Read more
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more