Македонија

Нови 45 случаи, 7 лица починаа од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на COVID-19.
Read more

Пратениците на БЕСА ќе бидат независни во Парламентот

Скопје, 21 септември 2020 (МИА) – Пратениците од БЕСА кои во Собранието влегоа преку листите на СДСМ денеска преку допис го известиле собранискиот претседател Талат Џафери дека дека ќе дејствуваат во рамки на коалицијата „Можеме“ со СДСМ,
Read more

Потпишан договорот за новиот ГУП на Скопје

Со потпишувањето на денешниот договор помеѓу Град Скопје, Министерството за транспорт и врски и Агенцијата за просторно планирање и официјално почнува процесот за подготвување на новиот Генерален урбанистички план на Град Скопје.
Read more

Ново поскапување на горивата

Read more

Комисијата за заразни болести денеска одлучува за дневниот престој во училиштата

Комисијата за заразни болести утринава ќе се состане за да ја разгледа можноста за воведување дневен престој во училиштата, а одлуката ќе зависи од епидемиолошката слика.
Read more

Сончево време со мала облачност на последниот ден од летото

Времето денеска ќе биде сончево со мала, а на југозапад со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).
Read more

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Комисијата за заразни болести утре изутрина ќе се состане за да ја разгледа можноста за воведување дневен престој во училиштата, а одлуката ќе зависи од епидемиолошката слика.
Read more

Дали пензионирањето порано ќе го оптовари Фондот?

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Изминатиот период во јавноста се отвори прашањето за условите за пензионирање, при што беше најавено дека во пензија нема да може да се оди подоцна од 62 години за жени, односно 64 за мажи, со исклучоци за
Read more

Што ќе значи „Ѕвезда плус“ за туризмот и угостителите во земјава?

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) –  Археолошки локалитети ќе станат достапни за посета на домашни и странски туристи, ќе се обноват постоечките и ќе се изградата нови планинарски домови, ќе се стимулира здравствен и пензионерски туризам за
Read more

Комисијата одлучува за целодневна настава

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во осно
Read more

Повторно расте процентот на позитивни случаи од вкупниот број направени тестови

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Изминативе три дена е зголемен процентот на позитивни случаи на COVID-19 од вкупниот број на направени тестови.
Read more

Пад на утринските температури, сончево и топло преку ден

Сончево време со мала до умерена локална облачност ќе преовладува денеска во земјава.
Read more
реклама

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more