Македонија

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска, по средбата со претседателот на СДСМ Зоран Заев во Собранието истакна дека разговарале околу платформите за да ги доближат ставовивте, нагласувајќи дека ќе зависи од волја
Read more

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

На средбата на лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, што се одржа попладнево не е постигнат договор за формирање влада, но разговорите ќе продолжат следните денови.
Read more

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на COVID-19 во земјава.
Read more

Заев: Поканата на Ахмети за средба со албанските лидери е притисок кон мене за премиерското место

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ја оценува како притисок врз него поканата од лидерот на ДУИ Али Ахмети за зедничка средба со челниците на партиите од албанскиот политички блок на 13 август.
Read more

Иван Огњановски, човекот со трансплантирано срце: Повторно ќе го живеам животот со полни гради

Скопје, 10 август 2020 (МИА) – Педесет и четиригодишниот Иван Огњановски на кого на 23 мај на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија му беше трансплантирано срце денеска беше на контролен преглед во таа јавна здравствена устан
Read more

Поскапува мазутот, цените на бензините и дизелот остануваат исти

Скопје, 10 август 2020 (МИА) – Цените на бензините, дизелот и екстралесното масло остануваат исти, а од полноќ за 1,611 отсто ќе биде зголемена цената на Мазутот М-1 НС, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.
Read more

Не се исцрпени ни половина од субвенциите за набавка на инвертери

Од почетокот на отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери на Град Скопје поднесени се 2.301 апликација, а остануваат средства за уште околу 2.700 барања.
Read more

Нухиу ги потпиша актите за двојазични полициски амблеми

Скопје, 10 август 2020 (МИА) – Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на Facebook објави дека се потпишани нормативните акти за амблемите на полициските униформи и на албански јазик.
Read more

УХМР: Нестабилно време и во наредните денови

Скопје, 10 август 2020 (МИА) – Нестабилното време со сончеви периоди, пороен дожд и грмежи, ќе продолжи до крајот на неделава, информира Управата за хидрометеоролошки работи.
Read more

Се чека планот на МОН за учебната година, Адеми излегува од изолација

Скопје, 10 август 2020 (МИА) – Министерот за образование и наука Арбер Адеми на својот фејсбук-профил објави дека е негативен на коронавирусот и дека од денеска им се враќа на работните активности.
Read more

Остануваат уште пет дена за договор за нова влада, бизнисот чека нови мерки

Скопје, 10 август 2020 (МИА) – Продолжуваат разговорите меѓу политичките партии за формирање ново парламентарно мнозинство и понатаму без официјална потврда за евентуален договор.
Read more

Сотирова Бухова во самоизолација, била во контакт со позитивен на КОВИД-19

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), Ирина Сотирова Бухова, вчера соопшти дека 14 дена ќе биде во самоизолација бидејќи контактирала со член од семејството позитивен на COVID-19.
Read more
реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more