Македонија

Mакедонската еврообврзница издадена на 700 милиони евра со камата од 3,675 отсто

Република Северна Македонија ја издаде седмата еврообврзница во износ од 700 милиони евра.
Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Во моментов правиме координација на ниво на околните земји, во секојдневна комуникација сме со Албанија, Грција и Бугарија во однос на тоа како ќе се одвива отворањето на границите.
Read more

Угостителите во секој момент ги очекуваат протоколите, се надеваат на измени

Угостителите кои утре треба да ги отворат терасите, во секој момент очекуваат да ги добијат протоколите за работа од надлежните.
Read more

Филипче со семејството на Емилија Динева: Органодарителството е највисок чин на човекољубие и хуманост

Министерот за здравство Венко Филипче денеска имал средба со семејството на Емилија Динева од Дојран, жената која почина од последици по сообраќајна несреќа и чие семејство се согласи нејзиното срце и бубрези да им бидат пресадени на тројц
Read more

Полицискиот час го прекршиле вкупно 4.783 граѓани, 816 во моментов се во државен карантин

Од 22 март кога беше воведена, заклучно со денес вкупно 4.783 граѓани не ја почитувале забраната за движење (полицискиот час), а од нив 3.110 се приведени од полицијата.
Read more

25 нови случаи, тројца починати од COVID-19

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти.
Read more

Филипче: Здравството одлично се справи со пандемијата

Во интервју за телевизијата Алсат М, Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче зборувајќи за состојбата со коронавирусот оцени дека здравствениот систем и здравствените работници одлично се справија со пандемијата.
Read more

Од петок повторно бесплатен јавен превоз за пензионери

Скопје, 27 мај 2020 (МИА) – Од задутре, петок (29 мај) продолжува да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица.
Read more

Дваесет лица не го почитувале полицискиот час

Дваесет лица во земјава изминатото деноноќие не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 17 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки, информираат од МВР.
Read more

Чулев: Го осудувам секој вид на насилство, особено семејното насилство врз жените

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев ја информираше јавноста за фотографиите на кои се гледа лице со повреди на главата, а истите вчера беа објавени на социјалните мрежи.
Read more

Од работни обврски остануваат ослободени хронично болните и родителите на деца до 10 години

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека од работни обврски остануваат ослободени хронично болните и родителите на деца до 10 години.
Read more

МЗ: Целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на целата држава

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Северна Македонија.
Read more
реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more