Македонија

Најмногу дожд во Демир Капија, Скопје-Петровец и Охрид

Скопје, 6 август 2020 (МИА) – Најмногу дожд до осум часот изутрина наврна во Демир Капија каде се измерени 59 литри на метар квадратен како и во Скопје-Петровец – 54 литри и во Охрид 50.
Read more

Бислимоски: Цената на струјата нема да рефлектира покачување на производите

Зголемувањето на цената на струјата нема да влијае врз покачувањето на останатите производи затоа што 90 проценти од индустриските и  комерцијалните потрошувачи купуваат електрична енергија на слободен пазар.
Read more

Во земјава 3.557 активни случаи со COVID-19, во светот на секои 15 секунди по 1 човек умира од вирусот

Во моментов во земјава се активни 3.557 случаи на заразени со COVID-19. Од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 11.289 случаи на заболени лица, се излекуваа 7.221 лица, а починаа 511.
Read more

Облачно и посвежо, со локален пороен дожд, грмежи, ветер и појава на град

Времето денеска ќе биде претежно облачно и посвежо, со сончеви периоди претпладне и нестабилно со пороен дожд и грмежи во пладневните часови.
Read more

Лажни осигурителни друштва мамат граѓани, предупредува АСО

Скопје, 5 август 2020 (МИА) – Агенцијата за супервизија на осигурувањето (АСО) апелира до граѓаните да внимаваат од кои друштва за осигурување купуваат полиси за осигурување, со оглед на тоа што во последно време се детектирани случаи на н
Read more

Паднат процентот на заболени од тестирани во однос на минатата недела

Институтот за јавно здравје го објави извештајот за состојбата со COVID-19 во земјава за периодот од 27 јули до 2 август 2020 година.
Read more

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да ја зголеми цената на останатите производи

Скопје, 5 август 2020 (МИА) – Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната енергија ќе ги зголеми цените на производите.
Read more

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница

Скопје, 5 август 2020 (МИА) – Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 79.
Read more

Предупредување: Времето е нестабилно, не се движете покрај реки и речни брегови

Поради нестабилното време проследено со локален пороен дожд, грмежи и град, предизвикано од циклонска активност, Дирекцијата за заштита и спасовање апелира граѓаните да не се движат покрај реките и речните брегови во земјата.
Read more

Нови 88 случаи од 1.507 тестирања за COVID-19

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.507 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на COVID-19.
Read more

Лажна вест е дека МВР распишало оглас за вработување 500 полицајци

Министерството за внатрешни работи ги демантира објавите на „Алфа“ и „Скопјеинфо“ од денеска за распишан јавен оглас за вработување на 500 полицајци.
Read more

ДПА ја прифати понудата на СДСМ за разговори за учество во новата влада

СДСМ на ДПА ѝ понудил да биде дел од нова владина коалиција.
Read more
реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more