Македонија

Нови 85 случаи од 1.188 тестирања за COVID-19

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.188 тестирања, а регистрирани се 85 нови случаи на COVID-19.
Read more

Стојанов: Никој не знае до кога ќе трае КОВИД-от, но животот мора да тече

Скопје, 9 август 2020 (МИА) – COVID-19 ги напаѓа и старите и младите, и со коморбититети и без коморбидитети. Нема правило. Ова е сè уште нова инфекција за сите нас, ни треба повеќе време за да направиме релевантни статистики.
Read more

Интерес за купување нови станови има, но цените нема да паднат

Скопје, 9 август 2020 (МИА) – Интересот за купување станови кај граѓаните е континуиран.
Read more

Расте бројот на разводи и на просечната возраст за склучување прв брак

Скопје, 9  јули 2020 (МИА) – За 25 години природниот прираст во земјава се намалил од 15.736, на минус 601 лице, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.
Read more

АД ЕСМ: Нашата цена е пониска за 55 отсто од цената на струјата на слободниот пазар

Скопје, 9 август 2020 (МИА) – Пазарот на електрична енергија е либерализиран за сите потрошувачи, вклучувајќи ги и домаќинствата.
Read more

Филипче: Вакцините против грип дел од стратегијата за справување со COVID-19

Скопје, 9 август 2020 (МИА) – Нови 200 случаи на COVID-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство.
Read more

Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

Скопје, 9 август 2020 (МИА) – Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. 
Read more

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на COVID-19 во земјава.
Read more

Поскапувањето на струјата ќе осигура инвестиции во обновливи извори, вели Ковачевски

Скопје, 8 август 2020 (МИА) – Со цената што ја му ја дадовме на универзалниот снабдувач се доведовме на раб на опстојување и никако не можеме да ја намалиме зашто во таков случај ќе трпиме сериозни загуби и тоа ќе се рефлектира во нареднит
Read more

Прилеп одбележа 19 години од загинувањето на 10-те бранители кај Карпалак

Прилеп, 8 август 2020 (МИА) – Со положување цвеќе денеска напладне пред споменикот „Карпалак“ во центарот на Прилеп се одбележаа 19 години од загинувањето на 10-те прилепски бранители кои беа убиени во заседа на армискиот конвој со 120 вое
Read more

Медицински техничар од Шведска во поддршка на колегите на Инфективна клиника

Скопје, 8 август 2020 (МИА) – Медицинскиот техничар од Шведска Ханс Јорген Михаел Селберг, кој пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам за цивилна заштита ќе им помогне на своите колеги во Универзитетската Клиника
Read more

Повторно протест ако не се укине одлуката за превоз на 50 проценти во автобусите

Скопје, 8 август 2020 (МИА) – Туристичкиот сектор, еден од најпогодените од пандемијата со COVID-19, најавува нови дејствувања и протести ширум државата, со комплетна блокада на патиштата, доколку под итно не се преземат мерки за помош.
Read more
реклама