Македонија

Чулев ќе побара помош од војската за справување со мигрантите

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев покрај полициското засилување, ќе побара помош и од војската за запирање на влезот на мигранти во нашата земја преку планината Беласица.
Read more

Нови 199 случаи, 8 лица починаа од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 1.545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на COVID-19.
Read more

Спасовски: Ние сме на потег, обновен режим е голема опасност

Носителот на листата на Коалицијата „Можеме“ во ИЕ 2, Оливер Спасовски денеска на средба со жителите во скопската општина Гази Баба порача дека овие избори се избори на кои се одлучува за иднината на земјата, за сочувување на сигурноста и
Read more

Во понеделник ќе гласаат 716 лица со COVID-19 и во самоизолација, а во вторник 8.852 болни, немоќни и хронично болни

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе во понеделник на 13 јули во рамки на предвремените парламентарни избори во среда на 15 јули.
Read more

Филипче: Со трансплантацијата на срце испишавме историја во кардиохирургијата

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче, утровo го посетија пациентот Иван, на кој му беше трансплантирано срце.
Read more

Казнети 357 лица за неносење заштитна маска

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 28.970 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 357 прекршоци во изминатото деноноќие.
Read more

Филипче: ГОБ „8 Септември“ наскоро ќе продолжи со работа како што беше претходно организирана

Еден од катовите на болницата „8 Септември“ ќе се ослободи од пациенти со COVID-19, кои деновиве ќе бидат префрлени во модуларната болница која располага со 72 болнички кревети, ова денеска било договорено на средбата меѓу министерот за з
Read more

Уште два дена кампања, партиите и денеска пред граѓаните ќе ги претстават своите програми

Предизборната кампања завршува утре во 24 часот кога и официјално почнува предизборниот молк.
Read more

Сончево со мала облачност, попладне дожд и грмежи

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во планинските региони ќе има услови за појава на изолирана нестабилност со појава на пороен дожд и ретки грмежи.
Read more

Заев: Со барањето за Албанец премиер ДУИ уценува, под уцена не се разговара

Скопје, 10 јули 2020 (МИА) – Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во вечерашното интервју на телевизија Телма рече дека ДУИ со барањето Албанец премиер испратила уценувачка порака.
Read more

Почна уривањето на бетонската база во Охрид

Охрид, 10 јули 2020 (МИА) – Екипи на Општинскиот и на Државниот градежен инспекторат со механизација почнаа со демонтирање на базата за производство на бетон, лоцирана на самиот излез од Охрид на стариот пат кон Струга.
Read more

Заев: Mинималната пензија ќе изнесува 10.700 денари

Скопје, 10 јули 2020 (МИА) – Носителот на кандидатската листа во изборната единица 4 Зоран Заев, заедно со носителката во ИЕ 1,  Мила Царовска денеска остварија средба со пензионери од Општина Кисела Вода.
Read more
реклама

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more