Регион

Грција дозволи влез за македонски државјани од 15 јуни

Атина, 29 мај 2020 (МИА) – Нашата земја е меѓу 29-те држави од Европа и светот, за кои од 15 јуни ќе биде дозволено патување во Грција, според листата од Министерството за туризам на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.
Read more

Бугарија го укина 14-дневниот карантин за македонските граѓани

Софија, 29 мај 2020 (МИА) – Бугарскиот Централен оперативен штаб предложи укинување на 14-дневниот карантин за бугарските и странските државјани од земјите-членки на ЕУ, како и за граѓаните од Република Северна Македонија и од Србија при в
Read more

Грција ќе објави листа на земји чии граѓани од 15 јуни ќе може слободно да патуваат во земјата

Пред крајот на месецов, ќе ја имаме листа со земји чии државјани на 15 јуни ќе можат да патуваат во Грција без особени формалности, но по случаен избори ќе се проверуваат, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во интервјуто з
Read more

САД ја предупредија Србија на изборите да нема воени злосторници за кандидати

Парламентарната комисија за надворешни работи на САД јавно ја предупреди Србија дека на изборите не треба да има кандидати кои се воени злосторници, објави „Гласот на Америка“.
Read more

Во Студентски град во Софија запленети околу 300 килограми кокаин

Околу 300 килограми кокаин биле пронајдени во Студентски град во Софија, а дрогата најверојатно била наменета за дистрибуција надвор од Бугарија, пишува BGNES.
Read more

Најмногу овошје се консумира на Медитеранот, најмалку во Централна Европа

Истражувањето за консумирање на овошје на Стариот Континент открива дека жителите на југот далеку повеќе консумираат отколку оние во континенталниот дел.
Read more
play_arrow

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Северниот дел на Хрватска е погоден од силно невреме, проследено со град.
Read more

Албанија од 1 јуни ги отвора копнените граници со соседите и хотелските плажи

Албанија од 1 јуни ги отвора копнените граници со соседите, како и хотелските плажи, додека на плажите на целото крајбрежје туристи ќе може да престојуваат од 10 јуни.
Read more

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирус

Љубљана, 24 мај 2020 (МИА) – Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека во земјата четврти ден по ред не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.
Read more

Добра вест од Хрватска: За првпат од 9 март нема нови случаи на COVID-19

Во изминатите 24 часа во Хрватска не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирус.
Read more

Бугарија ја укина забраната за влез и карантин за одредени категории

Забраната за влез во Бугарија денеска е укината за одредени граѓани на државите членки на ЕУ и на Шенген зоната, меѓу кои се и Сан Марино, Андора, Монако и Ватикан, соопшти бугарското Министерство за здравство.
Read more

РХЗО: Невремето над Србија со енергија на термонуклеарна бомба

Невремето пропратено со град што зафати делови од Србија имаше енергија на термонуклеарна бомба, а против таа природна непогода беа истрелани 990 противградни ракети, изјави директорот на српскиот Републички хидрометеоролошки завод (РХЗО),
Read more
реклама

Потврдени 177 нови случаи на заболени со COVID-19

Read more

Филипче ја објави официјалната бројка на новозаразени, вкупно се 180

Read more

Полицијата била толерантна кон лицата кои биле затекнати на автопат за време на полициски час

Read more

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Read more