Регион

Во Загреб 49 деца заразени со COVID-19, над 300 во самоизолација

Во Загреб 49 деца во образовните институции се заразени со новиот коронавирус.
Read more

Нови услови од Бугарија за преговорите со ЕУ

На шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија, Бугарија испрати објаснувачки меморандум до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со Унијат
Read more

Дури 230 новозаразени и три смртни случаи во Црна Гора

Во изминатите 24 часа во Црна Гора се регистрирани дури 230 нови случаи на коронавирус.
Read more

Грција останува затворена за нас до 30 септември

Одлуките за привремено ограничување на копнените граници со Северна Македонија, Албанија и на Турција, како и за забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, Грција ги продолжи до 30 септември, јави дописничката на МИА од Атина
Read more

Груби разговараше за отворање на границата со Косово

Скопје, 16 септември 2020 (МИА) – Првиот заменик премиер на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби денеска имаше средба со неговиот косовски колега Бесник Тахири, а по разговорите тој истакна дека меѓу
Read more

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Северна
Read more

Од земја што прогласи крај на епидемијата, Словенија сега има рекордни бројки на заразени

Во последните 24 часа, по направени 3.123 тестови, во Словенија се потврдени нови 123 случаи на коронавирус, што е рекорден број од почетокот на епидемијата, објави денеска словенечката Влада.
Read more

Во Албанија за една деценија 126.000 основци помалку

Бројот на ученици во основните и средните училишта во Албанија рапидно се намалува и ова е поизразено во основното образование.
Read more

Од денеска по влез во Словенија следи 10-дневен карантин

Од денеска карантинот во Словенија е скратен од 14 на 10 дена, а се однесува на патници кои доаѓаат од земји со висок ризик, како и за лица кои биле во контакт со заразени лица, пренесува СТА.
Read more

Се подготвува нов камп на Лезбос, бегалците и мигрантите протестираат

Со слоганите „Слобода“, илјадници бегалци и мигранти, кои четврти ден се на улиците на Лезбос, без кров над глава, денеска повторно протестираа со барање да си заминат од островот, додека паралелно, со брз ритам се поставуваат шаторите во
Read more

Борисов: Луѓето во Бугарија не чувствуваат дека се во пандемија

Бугарија е единствената земја во која работи сè и луѓето не чувствуваат дека се во пандемија.
Read more

Каракачанов: Бугарија ќе ги блокира преговорите со ЕУ ако нема напредок за историските прашања

Бугарија ќе ја блокира првата меѓувладина конференција на Северна Македонија со ЕУ, ако мешовитата комисија не постигне согласност за отворените историски прашања, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов.
Read more
реклама
Орален секс: Задоволство и опасност

Орален секс: Задоволство и опасност

Read more
„Очајната домаќинка“ Фелисити Хофман обвинета за мито за упис на факултет

„Очајната домаќинка“ Фелисити Хофман обвинета за мито за упис на факултет

Read more
La Verita објави аудиоснимки од разговори меѓу Камчев и Боки 13

La Verita објави аудиоснимки од разговори меѓу Камчев и Боки 13

Read more
Продолжен притворот за двајцата штипјани кои брутално малтретираа девојка

Продолжен притворот за двајцата штипјани кои брутално малтретираа девојка

Read more