Регион

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Повеќето руски медиуми изразија изненадување од одлуката на Србија за купување на кинескиот ракетен систем за противвоздушна одбрана FK-3, а во придружните коментари, постои и разочарување што не е нарачано руското оружје С-300.
Read more

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Откажување на Меѓународниот саем во Солун; работно време до полноќ за кафулиња и ресторани во неколку делови на Грција; задолжителен негатвен тест за пристигнување од  одредени земји, како и од копнените граници, се дел од новите мерки на
Read more
filter

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Противпожарната служба на Загреб на социјалните мрежи објави проекција за тоа какви последици би претрпел главниот град на Хрватска ако се случи експлозија како онаа во Бејрут.
Read more

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи

Атина, 9 август 2020 (МИА) – Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 203 нови случаи на COVID-19, што е рекордно висок број за земјата, но и број што од ден на ден се зголемува, јави дописничката на МИА од Атина.
Read more

Вучиќ: Со Приштина сакаме суштински разговори, во септември ќе барам исполнување на договорот за ЗСО

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во днешното обраќање до јавноста, говорејќи за дијалогот со Приштина, изјави дека Белград сака разговорите да бидат суштински, а не формални, да се видат конкретни чекори и тие да ги решават пробл
Read more

Турски воени бродови се во борбена готовност крај брегот на Анталија

Потпишувањето на договорот меѓу Грција и Египет за обележување на нивните ексклузивни зони, за кои Анкара вели дека опфаќа регион на турскиот континентален гребен, ја налути Турција.
Read more

Расте бројот на новозаразени во Грција и Албанија

Бројот на новозаболени од COVID-19 во Грција и понатаму од ден на ден се зголемува, за денеска да достигне до 153 нови случаи, регистрирани во 20 различни делови на земјата, јави дописничката на МИА од Атина.
Read more

Грција: Можни се локални карантини, нема отворање на границите за други земји

Во овој момент не постојат препораки за отворање и за дополнителни земји, ако произлезе такво нешто одново ќе го разгледаме, рече портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина на денешн
Read more

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Пациенти заболени со COVID-19 во Словенија првенствено се лекуваат во однос на симптомите, што значи дека доколку е потребно добиваат кислород и лекови за покачена температура.
Read more

Борисов: Ќе понудам опција за повлекување, подготвен сум да заминам во секое време

Подготвен сум да заминам во секое време. И заради мене, не сакам да има тензии на кој било начин. Јас не сум Радев да се радувам кога луѓето се тепаат на улиците и ги затвораат раскрсниците, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов.
Read more

Зголемен бројот на новозаразени во Грција, рекорден во Албанија

Во Албанија забележан е нов црн рекорд на позитивни случаи со COVID-19 во едно деноноќие.
Read more
play_arrow

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

На познато излетничко место крај реката Ибар непозната особа поставила албанско знаме кое беше тргнато по интервенција на војската.
Read more
реклама

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more