Свет

play_arrow

Зеленски пред светските лидери: На злото не може да му се верува, исходот од војната ќе влијае на сите

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации велејќи дека на злото не може да му се верува и го повика светот да се обедини за да стави крај на руската агресија врз неговата земја.
Read more

Бразилската морнарица заплени рекордни 3,6 тони кокаин

Бразилската морнарица денеска соопшти дека запленила 3,6 метрички тони кокаин на брод во близина на брегот на североисточната сојузна држава Пернамбуко, во најголемата поединечна поморска заплена на дрога во Бразил.
Read more

Бајден: Само Русија стои на патот на мирот, но ќе се измори

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, се обрати пред Генералното собрание на ОН, кој рече дека овогодинешната сесија е во „сенка на војната“, но дека светот не смее да дозволи Русија да ја „
Read more

„Последната генерација“ го блокира Берлин

Членовите на еколошкото движење „Последната генерација“ ја продолжија својата најавена „акциска“ недела во германската престолнина со блокирање на бројни патишта во Берлин денеска со протести со кои сакаат да ги
Read more
play_arrow

Пукна војна меѓу Азербејџан и Ерменија во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека започна операција во регионот Нагорно-Карабах, кој е под контрола на Ерменија. Ова е регион кој долги години е предмет на спорови и конфликти.
Read more

Ердоган: Чекаме 50 години на прагот на ЕУ, во овој момент на Русија ѝ верувам не помалку отколку на Западот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган смета дека украинската криза ќе трае долго, нагласувајќи дека соработува со Русија и дека ѝ верува „не помалку од Западот“, пренесуваат медиумите во регионот.
Read more

Бајден: Разбирам дека сте загрижени за моите години, се кандидирам оти Трамп ќе ја уништи демократијата

Џо Бајден – најстариот американски претседател во историјата на земјата, синоќа изјави дека го разбира фокусот на неговата возраст, но дека се кандидирал за реизбор бидејќи Доналд Трамп сака да ја „уништи“ американската демократија.
Read more

САД ги најдоа остатоците од авионот F-35 кој го бараа од неделата

Воените власти пронајдоа остатоци од воен авион F-35 кој исчезна откако пилотот се катапултираше над Јужна Каролина. Според информациите, пилотот бил примен во болница, но е стабилен.
Read more

Путин: Руската економија го издржа притисокот од Западот

Додека се предлагаат нови санкции на ЕУ за Русија, рускиот претседател Владимир Путин изјави дека економијата на неговата земја е стабилна.
Read more
filter

Се појавија фотографии од уништената руска подморница

Read more

Украина: Утре ќе поднесеме тужба против Полска, Унгарија и Словачка

Украина планира да ги тужи Полска, Унгарија и Словачка поради забраните наметнати на украинските земјоделски производи, изјави денеска украинскиот трговски претставник Тарас Качка за Politico.
Read more

САД го загубија најмодерниот воен авион, бараат јавноста да им помогне да го најдат

Американските воени претставници побараа помош од јавноста за пронаоѓање на борбен авион F-35 откако му се изгуби трага некаде над Јужна Каролина кога пилотот се катапултирал, пишува The Guardian.
Read more
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more