Свет

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека можеби никогаш нема да има сигурен лек за коронавирусот, иако сите се надеваат на спасоносна вакцина против вирусот со кој се заразија десетици милиони луѓе.
Read more
play_arrow

Уапсен Ковачот - водач на мексиканската банда Санта Роса де Лима

Во мексиканската држава Гванахуто вчера беше уапсен Хосе Антонио Јепез Ортиз, водачот на злогласната банда Санта Роса де Лима, познат како Ел Маро (Ковачот).
Read more

Задолжителен Ковид тест за тие што се враќаат во Германија

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан изјави дека ќе биде воведено задолжително тестирање за сите патници кои се враќаат во Германија од високоризичните области.
Read more

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од COVID-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени се рекордни 262.929 случаи на новиот коронавирус.
Read more
filter

Евакуирани 8.000 луѓе поради пожар во Калифорнија

Околу 8.000 луѓе се принудно евакуирани од своите домови во округот Риверсајд во јужна Калифорнија, поради шумски пожар што гори на површина од околу 16.000 хектари, објави синоќа надлежната противпожарна служба.
Read more
filter

Флорида се подготвува за ураганот Исаја

Ураганот Исаја помина преку Бахамите, корнејќи дрва и бандери и продолжува да се движи кон бреговите на Флорида, каде локалните власти стравуваат од можни компликации во спроведувањето на вонредните мерки за заштита од коронавирусот.
Read more
filter

Протест во Берлин против рестриктивните мерки поради епидемијата на COVID-19

Во Берлин денеска се одржува протест против рестриктивните мерки воведени за да се спречи ширењето на коронавирусот, под наслов „Крај на пандемијата – Ден на слободата“.
Read more

Во Германија алармантен раст на новозаболени лица со COVID-19

Во Германија во изминатите 24 часа регистрирани се 955 новозаболени со COVID-19, што е најголем дневен пораст од 9 мај.
Read more
filter

Ураганот Исаја ги погоди Бахамите, се движи кон Флорида

Ураганот Исаја денеска ги погоди Бахамите предизвикувајќи материјална штета и се движи кон брегот на Флорида, а во Мајами се затворени плажите, пристаништата и парковите.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 17.611.322 лица. Од нив починале 679.406, а оздравеле 11.015.941 лица.
Read more

Малтешките здравствени работници се заканија со штрајк ако не се откажат фестивалите

Лекарите и медицинските сестри на Малта денеска се заканија со штрајк поради тоа што најавените четири големи музички фестивали би можеле да бидат голем ризик за ширење на новиот коронавирус.
Read more

СЗО: Ефектите од COVID-19 ќе траат со децении

Глобалната пандемија на новиот коронавирус е вид катастрофа, чии ефекти ќе траат долго во иднината, нагласи денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Габрејесус.
Read more
реклама

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more