Свет

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Минск, 14 август 2020 (МИА) – Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ги негираше извештаите дека избегал од земјата по масовните протести против неговото авторитарно владеење, јави локалната новинска агенција Белта.
Read more
play_arrow

Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн соопшти продолжување од 12 дена на рестриктивните мерки за заштита од COVID-19, откако кластерот нови случаи се искачи на 29.
Read more

Виетнам ќе купи руска вакцина против COVID-19

Виетнамското Министерство за здравство се регистрираше за набавка на руската вакцина против COVID-19, соопшти денеска државната телевизија.
Read more

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Според најновите податоци, во светот со  новиот коронавирус се заразени 21.030.489 луѓе.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 20.930.922 лица. Од нив починале 749.596, а оздравеле 13.797.055 луѓе.
Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Израел и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) денеска постигнаа историски мировен договор, што ќе доведе до целосно нормализирање на односите меѓу двете земји од Блискиот Исток, а договорот е склучен со посредство на американскиот претседател
Read more
play_arrow

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Западно од ирачкиот град Мосул е пронајдено едно од местата за кое постои сомневање дека е масовна гробница на жртвите од Исламската држава.
Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Сателитски снимки покажуваат дека поплавите во Северна Кореја можно е да предизвикале штета на цревата за испумпување вода од најголемите нуклеарни постројки во земјата.
Read more
filter

Франција со воено присуство се вмешува во грчко-турскиот спор

Франција го засилува военото присуство во источниот дел на Средоземното Море, соопшти вчера францускиот претседател Емануел Макрон.
Read more

Дутерте: Ќе волонтирам за тестирање на руската вакцина

Претседателот на Филипини, Родриго Дутерте изјави дека ќе волонтира за тестирање на новата руска вакцина против COVID-19, бидејќи има доверба.
Read more

УНИЦЕФ: 800 милиони деца во светот немаат услови во училиштата да ги измијат рацете

Во заеднички извештај на УНИЦЕФ и Светската здравствена организација (СЗО) се вели дека повеќе од 800 милиони деца во светот немаат услови да ги мијат рацете на училиште.
Read more
play_arrow

Бејрут: Анатомија на смртоносната експлозија

Експлозијата во магацинот во Бејрут одекна низ градот познат по славните гламурозни денови, но и историјата на граѓански војни.
Read more
реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more