Свет

filter

Трамп ја ангажира војската да ги растера демонстрантите во Вашингтон

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа ја ангажираше војската и Националната гарда за да ги растера демонстрантите околу Белата куќа.
Read more

Братот на Џорџ Флојд го осуди насилството, бара мир

Теренс Флојд, помладиот брат на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец во Минеаполис, повика на смирување на ситуацијата и ги осуди насилните протести што се одржуваат низ САД.
Read more

ФБИ распоредува единици низ САД поради протестите

Федералното истражно биро на САД (ФБИ) отвори оддели низ земјата со цел побрзо да се реагира на протестите поради за убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис.
Read more
play_arrow

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Смртта на Џорџ Флојд овие денови е главна вест во светот. Судирите меѓу демонстрантите и полицијата не престануваат и покрај тоа што беше воведен полицискиот час за да се спречат насилните протести.
Read more
play_arrow

Редици на границата Андора-Франција за снабдување со алкохол и цигари

Андора утрово ја отвори својата граница со Франција, со цел да ја обнови економијата, притоа со почитување на санитарните мерки за туристите.
Read more

Миланската катедрала ги отвори вратите за посетители

Катедралата Дуомо во петок ги отвори вратите за граѓаните и туристите кои можат да го посетат археолошкиот дел, терасите и музејот.
Read more

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го народот да дише

Кина и Иран денеска го осудија расизмот и полициската бруталност во САД.
Read more
play_arrow
filter

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Демонстрантите и полицијата се судрија и во Њујорк, Филаделфија, Лос Анџелес и Атланта, поради што градските власти, како и властите во Мајами и Чикаго, прогласија полициски час.
Read more
filter

Протести во САД: Пожар во близина на Белата куќа

Судирите меѓу демонстрантите и полицијата не престануваат и покрај полицискиот час што го објавија властите за да го смират гневот предизвикан од смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд.
Read more
play_arrow

Трамп: Не може да бидеш број 1 на Земјата ако си број 2 во вселената

Американскиот претседател ја коментираше историската соработка на НАСА и SpaceX нагласувајќи дека отсега Америка ќе биде најдобра и во вселената.
Read more

Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

Папата Франциск ги повика светските политички лидери парите наместо за оружје да ги насочуваат кон истражување, со цел да спречат нова пандемија, како што е сегашната на коронавирусот.
Read more

Стотици Африканци заразени со коронавирусот избегале од карантин

Полицијата во неколку африкански земји трага по повеќе стотици лица заразени со коронавирусот, кои изминатите недели избегале од честопати нехигиенските и несоодветните центри за карантин.
Read more
реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more