Свет

ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

Европската комисија денеска соопшти дека го одобри користењето на лекот ремдесивир во третманот на тешки случаи на COVID-19 во ЕУ, јави ДПА.
Read more

Американски туристи вратени по слетување во Сардинија

На петмина американски туристи, кои пристигнаа во Сардинија во група од 10 патници со приватен авион, им беше забранет влез на италијанската гранична контрола, бидејќи границите на ЕУ сè уште не се отворени за државјани на САД.
Read more

Властите загрижени: Бејби-бум во Индонезија во време на пандемија

Властите во Индонезија се загрижени поради бејби бумот во земјата среде пандемија на коронавирусот. Индонезија е на четврто место во светот по број на жители.
Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја темелно го спречи продорот на коронавирусот

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун на продолжениот состанок на Политбирото на владеачката Работничка партија на Северна Корека изјави дека земјата темелно го спречила влегувањето на коронавирусот во земјата.
Read more

СЗО: Светот е среќен што има толку кандидати за изработка на вакцина

Светската здравствена организација сооопшти дека светот е среќен што има многу експериментални вакцини за COVID-19, што се потврдува со фактот дека во моментов се спроведуваат повеќе од 150 рани фази на тестирањата.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот се регистрирани 10.907.792 лица заразени со новиот коронавирус.
Read more

Русија ја продолжи забраната за меѓународни летови до 1 август

Русија ја продолжи забраната за влез на странски државјани во земјата заклучно со 31 јули.
Read more

Најголем пораст на новозаразени од COVID-19 во САД, повеќе од 50.000

САД поставија уште еден црн дневен рекорд за бројот на нови случаи на коронавирус, повеќе од 50.700, се наведува во најновиот извештај на Универзитетот „Џонс Хопкинс“.
Read more

Трамп: Сè повеќе и повеќе сум лут на Кина

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сè повеќе и повеќе е лут на Кина поради ширењето на пандемијата со коронавирусот.
Read more

Резултатите од референдумот за Кремљ претставуваат триумф

Москва, 2 јули 2020 (МИА)  – Исходот од гласањето за уставните измени Кремљ денеска го нарече „триумф“, велејќи дека тој де факто бил референдум за јавната доверба за претседателот Владимир Путин, на кого му се овозможува да остане на влас
Read more

СЗО: Пандемијата се влошува, а не слабее

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека во јуни се регистрирани дури 60 отсто од вкупно десетте милиони заразени со коронавирус во светот што покажува дека епидемијата се влошува, а не слабее.
Read more

Финска ја отстрани свастиката од амблемот на воздухопловните сили

Финските воздухопловни сили го отстранија стариот амблем што содржеше свастика, пренесе BBC.
Read more
реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more