Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 31.628.296 лицa. Од нив починале 971.782 пациенти, а оздравеле 23.224.523 луѓе.
Read more

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Овогодишните добитници на Нобеловата награда за медицина, физика, хемија, литература и економија нема да патуваат во Стокхолм за првпат од 1944 година за да ги примат наградите, поради епидемијата на новиот коронавирус, соопштија организат
Read more

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Генералното собрание на ОН нагласи дека Кина мора да одговара пред светот за своите постапки во врска со пандемијата COVID-19.
Read more

Втората руска вакцина против COVID-19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Москва, 22 септември 2020 (МИА) – Втората руска вакцина против COVID-19, изработена од сибирскиот институт „Вектор“, ќе биде регистрирана до 15 октомври, соопшти денеска агенцијата за заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор“.
Read more

Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА

Москва, 22 септември 2020 (МИА) – Едвард Сноуден, поранешен член на американската Агенција за национална безбедност, (НСА) се согласи да ги предаде приходите од продажбата на неговата книга на американската влада.
Read more
play_arrow

„Зградата на смртта“ во Индија се срушила додека сите спиеле

Уште тела се извлечени од под урнатините на зградата во близина на главниот индиски финансиски центар Мумбај, со што вкупниот број на загинати денеска се зголеми на 20, соопшти локалната полиција.
Read more

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцината.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 31.345,441 лицe. Од нив починале 966. 529 пациенти, а оздравеле 22.930,778 луѓе.
Read more

Руското Обвинителство бара да го сослуша Навални во Германија

Руското државно обвинителство сака да го сослуша Алексеј Навални во Германија, каде што е во болницата, и да ги открие деталите за неговото патување во Новосибирск и Томск.
Read more

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Стратегијата за стекнување на имунитет на стадо којашто ја користат Швеѓаните во борбата против коронавирус, а која многумина ја критикуваа, бележи сè подобри и подобри резултати.
Read more

Платите во Германија: За странците 900 евра помалку отколку за Германците

Странците во Германија во просек месечно заработуваат 900 евра помалку од домашните граѓани. Луѓето дојдени од Западен Балкан подобро стојат со платите за разлика од оние дојдени од Сирија или Авганистан.
Read more

Кои се државите во кои сѐ уште нема корона?

Додека скоро цела планета се мачи со пандемијата, постојат 12 држави во светот во кои нема ниту еден случај на новиот коронaвирус, или барем не пријавиле такво нешто.
Read more
реклама