Вести

Приведени двајца насилници кои нападнале скопјанец

Read more

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Четири лица, меѓу кои и поранешен пратеник во Европскиот парламент, се уапсени во Брисел како дел од истрага за корупција поврзана со земја од Персискиот Залив, соопшти белгиското федерално обвинителство.
Read more

Наташа Габер-Дaмјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Скопје, 9 декември 2022 (МИА) – Наташа Габер-Дaмјановска е реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители.
Read more

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Руските сили од летото безмилосно се борат за Бахмут, обидувајќи се да го освојат, но не успеваат, додека битката всушност се води за град кој во голема мера е уништен.
Read more

Ќе се дише ли зимава?

Креативни скулптури со прашањето „Ќе се дише ли зимава“ денеска беа поставени на плоштадот „Македонија“ и пред ЈУ Дом на културата „Кочо Рацин“ во Скопје, во рамки на герила акција на Младинскиот образовен форум
Read more

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Куманово, 9 декември 2022 (МИА) – Агенцијата за храна и ветеринарство денеска потврди дека е утврдено присуство на болеста африканска чума кај свињите во едно одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа.
Read more

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Скопје, 9 декември 2022 (МИА) – Собраниската Комисија за финансирање и буџет во рамките на денешната амандманска расправа за Предлог-буџетот за 2023 година разгледа вкупно 26 амандмани од кои два беа повлечени од
Read more

Лажни и денешните дојави за бомби во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училишта и други објекти во Скопје, кои добиле порака на електронската адреса со
Read more
play_arrow

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Федералната служба за безбедност на Русија објави видео од моментот кога американската кошаркарка Бритни Грајнер беше разменета за рускиот трговец со оружје Виктор Бут, попознат како „трговецот на смртта“.
Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Премиерката на Србија утринава на белградскиот аеродром отвори нова воздушна линија меѓу Белград и Тијанѓин во Кина.
Read more

Екстремизмот во германската војска може да стане проблем за цела Европа

Германија деновиве ја потресе голема полициска рација во која досега беа уапсени 25 лица кои сериозно подготвувале државен удар.
Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Дизелот од полноќ поевтинува за пет денари, а поголемо намалување ќе има и кај бензините, потврдуваат за МИА од Регулаторната комисија за енергетика.
Read more
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more