Вести

ХЕРА до изборните кандидати: Имањето погрешни информации е подеднакво опасно како и немањето информации

Скопје, 5 јули 2020 (МИА) – Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување – ХЕРА апелира до сите кандидати и кандидатки од политичките партии, како и до сите чинители кои се влучени во кампањите за предвремените парламентарни избори
Read more

Сите лица во самоизолација ги почитуваат мерките, издадени 474 казни за неносење маска

Полициските службеници досега констатирале вкупно 26.450 прекршоци за неносење лична заштита на лицето за превенција на зараза со COVID-19, од кои 474 прекршоци се евидентирани во изминатото деноноќие.
Read more

МојДДВ #МојаНаграда: 15 граѓани добија по 100.000 денари

Скопје, 5 јули 2020 (МИА) – Извлечени се 15-те најсреќни граѓани кои скенирале сметки во текот на април, мај и јуни и добија награда од по 100.000 денари.
Read more
play_arrow
filter

Интервју со Зоран Заев: Сакаме да го помолиме секој граѓанин да излезе на гласање

Скопје, 5 јули 2020 (МИА) – Пријатели сме со петте соседи, целиот демократски свет ни е пријател, половина од нив веќе ја посетија Република Северна Македонија во изминатите две и пол години, дојдоа сите лидери, дојде и папата.
Read more

Штипското Инфективно одделение се прошири и на одделот за Неврологија

Штипското Инфективно одделение од вчера попладне официјално се прошири на Одделот за неврологија, кое се наоѓа во истата зграда.
Read more

СЗО соопшти црн рекорд: 212.326 новозаразени во еден ден

Светската здравствена организација соопшти дека во последните 24 часа во светот се регистрирани нови 212.326 случаи на коронавирус, што е рекордно дневно зголемување на бројот на нови случаи.
Read more

Избори 2020: Кампањата на средина, продолжуваат партиските ветувања

Скопје, 5 јули 2020 (МИА) – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина.
Read more

Се ближиме до 7.000 заразени, скопски Чаир е жариштето

Бројот на заразени со COVID-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3.611.
Read more

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Скопје, 5 јули 2020 (МИА) – Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност.
Read more

Вице Заев: Објавените разговори се лаги од трети лица

Скопје, 4 јули 2020 (МИА) – Вице Заев, братот на лидерот на СДСМ Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека објавените разговори се лаги од трети лица кои нема да ги попречат да даваат плати и да плаќаат даноци.
Read more
play_arrow

Манчевски: Безидејната ВМРО-ДПМНЕ во својата програма ветува проекти што СДСМ веќе ги спроведе

Скопје, 4 јули 2020 (МИА) – Потпретседателот на СДСМ и кандидат за пратеник од ИЕ 1, Дамјан Манчевски денеска на прес-конференција рече дека изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ е безидејна, со понудени проекти кои се веќе реализирани од актуе
Read more
play_arrow

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Скопје, 4 јули 2020 (МИА) – Носителот на листа во ИЕ 2 и премиер, Оливер Спасовски најави економска поддршка и за нови категории граѓани како дел од поддршката за справувањето со последиците на економски план, од здравствената ситуација.
Read more
реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more