Вести

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Овогодишните добитници на Нобеловата награда за медицина, физика, хемија, литература и економија нема да патуваат во Стокхолм за првпат од 1944 година за да ги примат наградите, поради епидемијата на новиот коронавирус, соопштија организат
Read more

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Генералното собрание на ОН нагласи дека Кина мора да одговара пред светот за своите постапки во врска со пандемијата COVID-19.
Read more

Филипче: Регионалната работна група интензивно работи на одлука за отворање на границите

Заедничката регионална работна група за отворање на границите сè уште нема донесено одлука, но интензивно работи на тоа и штом биде постигнат консензус ќе се одржи состанок на кој ќе биде донесена и одлуката, изјави денеска министерот за з
Read more

Горан Михајловски ќе бара отштета од 1 милион денари како жртва на прислушувањето

Новинари, политичари и други кои биле прислушувани во периодот од 2008 до 2014 година денеска сведочеа за тоа која функција ја имале во општеатвото во тој период и како дознале дека се прислушувано, на судењето за незаконското следење на к
Read more

88 нови случаи на COVID-19 од 1.618 тестирања

Во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на COVID-19.
Read more

Сè уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас, вели Филипче

Сè уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас со оглед на тоа што, според нашите сознанија, ниту една не е во фаза во која целосно се завршени клиничките студии, изјави денеска министерот за здра
Read more

Силна контрола и казни за семејни прослави, најави Филипче

Засилени контроли од страна на сите инспекторати за почитување на мерките, како и нови мерки за заштита, најави денеска на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче, на која презентираше анализа за бројот на заболени од COVID
Read more

Филипче: Состојбата со COVID-19 се влошува

Состојбата со коронавирусот кај нас, како и насекаде во Европа и во многу земји во светот се влошува како завршува летото.
Read more

Николовски: Потписот на уплатницата за донација во ДПМНЕ не е мој

Скопје, 22 септември 2020 (МИА) – Случајот „Титаник“, кој сѐ уште е во фаза на доказна постапка, продолжува на 29 септември.
Read more

Втората руска вакцина против COVID-19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Москва, 22 септември 2020 (МИА) – Втората руска вакцина против COVID-19, изработена од сибирскиот институт „Вектор“, ќе биде регистрирана до 15 октомври, соопшти денеска агенцијата за заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор“.
Read more

Горан Михајловски и други прислушувани новинари денеска ќе сведочат во „Таргет-Тврдина“

Скопје, 22 септември 2020 (МИА) – Новинари, политичари и други кои биле прислушувани во периодот од 2008 до 2014 година треба да сведочат на денешното рочиште на случајот за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина“.
Read more

Обвинение против тетовец кој двапати физички ја нападнал поранешната сопруга

Скопје, 22 септември 2020 (МИА) – Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за сторено продолжено кривично дело – телесна повреда согласно член 130 став 2 во врска со став 1 и вo врска со член 45 ста
Read more
реклама

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more