Вести

Спасовски: До крајот на неделава ќе се направат проценки дали е потребна нова вонредна состојба

Штип, 26 мај 2020 (МИА) – До крајот на наеделата ќе се направи проценка дали е потребно прогласување нова, трета вонредна состојба, рече денеска премиерот Оливер Спасовски.
Read more

Со претпазлив оптимизам, фестивалот „Здраво млади“ најавен за 27 август

Скопје, 26 мај 2020 (МИА) – По повод десеттoто јубилејно издание на скопскиот летен фестивал „Здраво млади“, на 27 август во паркот на Младинскиот културен центар ќе се одржи 12-часовно забавување со најновото од алтернативната музичка сце
Read more

Почнаа завршните зборови за „Рекет“

Скопје, 26 мај 2020 (МИА) – Во Кривичнот суд во Скопје, почнаа завршните зборови за предметот „Рекет“.
Read more

Матичните лекари бараат од Спасовски и Филипче сет економски мерки и за нив

Скопје, 26 мај 2020 (МИА) – Здружението на лекари по општа и семејна медицина со  писмо до премиерот Оливер Спасовски и до министерот за здравство Венко Филипче, бараат пакет економски мерки за подршка на матичните лекари.
Read more

Комисијата за заразни болести ќе расправа за олабавување на мерките

Скопје, 26 мај 2020 (МИА) – Отворање на угостителските објекти, на градинките и намалување на полицискиот час, се некои од темите за кои Комисијата за заразни болести денеска би требало да разговара, по најавите дека ќе има олабавување на
Read more

Две брачни двојки физички се пресметале за време на полициски час

На 25.05.2020, додека беше во сила полицискиот час, околу 21:00 часот во СВР Велес била пријавена физичка пресметка.
Read more

Од утре почнува исплатата на мајските пензии

Скопје, 26 мај 2020 (МИА) – Над 320.000 пензионери ќе ја добијат предвреме мајската пензија. Исплатата почнува утре, 27 мај, и ќе биде етапна.
Read more

Чулев: Ќе преземеме мерки ако се потврди дека „орото“ во Чаир се случило во време на полициски час

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев се обрати до граѓаните преку социјалните мрежи и нагласи дека намалување на бројот на заразени од COVID-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за ограничувањ
Read more

Секторот за забава губи 160 милијарди долари поради пандемијата

Според податоците на компанијата Ampere Analysis, што се занимава со анализа на пазарот, глобалниот сектор за забава ќе изгуби раст од 160 милијарди долари (146 милијарди евра) во наредните пет години, како резултат на кризата предизвикан
Read more
play_arrow

СЗО предупредува: Не се опуштајте, втор пик во првиот бран може да се случи во секое време

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека можен е втор пик во рамките на првиот бран од пандемијата со COVID-19, ако рестриктивните мерки бидат ублажени или укинати прерано.
Read more

Приведени 79 лица за непочитување на полицискиот час

МВР извести за статистиката во текот на изминатото деноноќие.
Read more
filter

Шар Планина ќе се прогласи за национален парк врз основа на студијата за валоризација

„Студија за валоризација на Шар Планина“ е клучниот документ од речиси 700 страници што беше завршен во март 2020 година, по што постапката за прогласување на масивот за национален парк отиде чекор напред со одлука на Владата на 5 мај за
Read more
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more