Вести

САД се заканува: Ќе ѝ одговориме на Русија за секоја агресивна постапка

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека САД ќе одговори на агресивните и непромислени постапки на Русија.
Read more

Фармацевтските здруженија се против укинувањето на патентите за вакцините

Read more

Пендаровски: Добро е што ВМРО-ДПМНЕ воспостави комуникација

Добро е што по девет месеци некомуницирање, се воспостави комуникација со институцијата претседател на Република Северна Македонија, што може да биде во насока на попродуктивен политички дијалог, вели претседателот на државата Стево Пендар
Read more

Обединетото Кралство ги призна македонските возачки дозволи

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска соопшти дека Обединетото Кралство ги призна македонските возачки дозволи.
Read more

Премиерот Заев ќе се вакцинира денеска

Read more

Moderna: Трета доза од вакцината штити од бразилскиот и јужноафриканскиот сој

Трета доза на постоечката вакцина на Moderna, како и нова верзија што е експериментална, го зајакнува имунитетот против бразилските и јужноафриканските соеви на коронавирусот, соопшти компанијата.
Read more

Следната недела можно ново попуштање на рестриктивните мерки

Следната недела дополнителни попуштања на рестрикциите ако продолжи стивнувањето на пандемијата, најави вчера министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани со руската и кинеската вакцина

За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската и со кинеската вакцина, потврди грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис говорејќи во интервју во рамките на конференцијата на Financial Times
Read more

Сончево со мала до умерена облачност

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 12, а максималната од 21 до 29 степени.
Read more

Радев: Предвремените избори во Бугарија ќе се одржат на 11 јули

Бугарскиот претседател Румен Радев потврди дека предвремените избори во Бугарија ќе се одржат на 11 јули.
Read more

Предмети и ДНК на Наполеон Бонапарта од денеска на аукција

Приватните колекционери од денеска имаат ретка можност да купат ДНК на Наполеон Бонапарта.
Read more

Нови 323 заразени, 24 починати, најмладиот на 32 години

Во последните 24 часа се направени 2.928 тестирања при што се регистрирани 323 нови случаи на COVID-19, пријавени се 24 починати, а оздравеле 714 пациенти, соопшти Министерството за здравство.
Read more
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more