Вести

Од утре забранет влез во Грција за српски државјани

Атина, 5 јули 2020 (МИА) – Од утре во 6 часот наутро до 15 јули 2020 година, во Грција ќе биде забранет влез за српски државјани со одлука на грчката Влада, врз основа на анализата на епидемиолошките податоци, јави дописничката на МИА од А
Read more

Нови 115 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Министерството за здравство извести дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на COVID-19.
Read more

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Скопје, 5 јули 2020 (МИА) – Во периодот од 19:30 до 21:45 часот вчера, во куќа во Скопје, од страна на непознато лице била извршена тешка кражба.
Read more

Корона-кризата не ги исплаши Хрватите – излезноста на изборите речиси како во 2016 година

Во Хрватска денеска се одржуваат 10-тите парламентарни избори од стекнувањето независност, а според Државната изборна комисија (ДИК) изутринава на гласање излегле 18,09 проценти од гласачите.
Read more

Кање Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Американскиот рапер Кање Вест синоќа на Twitter објави дека ќе се кандидира на ноемвриските претседателски избори во САД.
Read more

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фармер до 35-годишна возраст

Скопје, 5 јули 2020 (МИА) – Кандидатот на ДУИ за прв премиер Албанец, Насер Зибери, на денешната средба со земјоделците и фармерите од селото Грчец разговараше за нивните потреби и истовремено ги презентираше неговите заложби за развој на
Read more

Србија на штрек: Вчера 325 нови случаи, денеска се очекува подобрување

Српскиот министер за здравство Златибор Лончар изјави дека очекува подобрување на денешниот пресек на состојбата со коронавирусот во земјата.
Read more
play_arrow
filter

Најмалку 20 загинати во поплави и лизгање на земјиштето во Јапонија

Најмалку 20 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во поплавите и свлечиштата во префектурата Кумамото, во јужна Јапонија, објавија светските новински агенции.
Read more

Помалку часови, помали паралелки – ГДУ предлага образование по германски модел

Скопје, 5 јули 2020 (МИА) – Помалку часови, помали паралелки и специјализирана настава според потребите на младите таленти, е насоката на Граѓанско Демократската Унија (ГДУ) која се залага за реформирање на македонското образование според
Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Министерот за здравство Венко Филипче денеска преку социјалните мрежи извести дека починал д-р Арификмет Деари, уролог од Тетово, поради компликации од коронавирусот.
Read more

Утре без струја делови од Гази Баба и Карпош

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Скопје, 5 јули 2020 (МИА) – Во двор на угостителски објект во село Батинци вчеравечер дошло до расправија, а потоа и пукање и пресметка со ножеви.
Read more
реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more