Вести

Белгија забрани да се патува во Северна Македонија поради COVID-19

По повеќе дена преговори, Белгија ја објави својата листа на дозволени дестинации за своите граѓани, а Република Северна Македонија не спаѓа во нив.
Read more
play_arrow

Јужноафриканската кралица почина од COVID-19

Јужноафриканската кралица Нолоjисо Сандиле почина денеска како последица од компликации поврзани со COVID-19, соопшти кралското семејство.
Read more

Заев за разговорот со лажната Грета: Пранкерите беа фатени, намерно молчев

Тетово, 9 јули 2020 (МИА) – Манипулацијата од пранкерите кои се обидоа да наметнат лажно претставување како активистката Грета Тунберг е спречена со протоколите кои се воспоставени по претходните повици од лица кои манипулираат со гласовит
Read more

Белград скапо ќе ги плати протестите, вели Ана Брнабиќ

Српската премиерка Ана Брнабиќ, по денешната седница на Кризниот штаб, соопшти дека разговарале за враќање на некои од рестриктивните мерки кои беа во сила во април и мај, но не за цела територија на Србија, туку само во погодените области
Read more

Потврдени 168 нови случаи, 3 лица починаа од COVID-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на COVID-19.
Read more

Исчезна градоначалникот на Сеул

Градоначалникот на Сеул, Парк Вон-сун е пријавен за исчезнат, а полицијата интензивно трага по него.
Read more

Бојан Јовановски Боки-13 поднел кривични пријави против повеќе функционери и бизнисмени

Скопје, 9 јули 2020 (МИА) – Бојан Јовановски Боки-13 денеска во Јавното обвинителство поднел кривични пријави против повеќе носители на јавни функции, членови на нивните семејства и бизнисмени.
Read more
play_arrow

СЗО: Пандемијата не е под контрола

Пандемијата на коронавирус и натаму се забрзува, а повеќето земји сè уште не успеале да ја стават под контрола, предупреди денеска директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус.
Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Според истражувањето на јавното мислење во врска со претстојните предвремени парламентарни избори, изработено и понудено од страна на реномираната агенција Брима Галуп, коалицијата „Можеме“ и претседателот на СДСМ Зоран Заев имаат најголем
Read more

Ахмети: Идејата за премиер Албанец потекнува уште пред 11 години

Скопје, 9 јули 2020 МИА) – Оваа идеја за прв премиер Албанец потекнува уште пред 11 години и во последните 3-4 месеци започнавме со консултии и разговари со потенцијалните кандидати, истакна претседателот на Демократската унија за интеграц
Read more

Филипче: Болниците имаат доволен капацитет за сместување на заразени пациенти

Скопје, 9 јули 2020 (МИА) – Во болниците има доволен капацитет за сместување ковид пациенти, а празна е и модуларната болница, вели министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

За гласање пријавени 697 позитивни на COVID-19 и лица во самоизолација

Скопје, 8 јули 2020 (МИА) – До полноќ кога истече рокот, за гласање на парламентарните избори, во ДИК се пријавиле вкупно 697 болни од COVID-19 и лица во самоизолација.
Read more
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Турци избегале од хотел-карантин во Скопје со чаршав импровизиран како јаже

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more