Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Припадници на Организацијата на воени ветерани на Ослободителната војска на Косово (ОВВ-ОВК) ја блокираа попладнево улицата „УЧК“, каде што се ноѓа седиштето на Организацијата, во знак на протест поради апсењето на претседателот на организацијата, Хисни Гуцати, од страна на полицијата на Меѓународната мисија за владеење на правото во Косово ЕУЛЕКС, јави дописникот на МИА од Приштина.

Тие фрлаа флаши и други предмети кон припадниците на ЕУЛЕКС кои учествуваа во денешната неколкучасовна акција во седиштето на ОВВ-ОВК, извдедена на барање на Специјализираните комори, односно меѓународниот суд за Косово, кој ги истражува претпоставените воени злостроства во и непосредно по ксоовско-српската војна од 1998-99 година.

Полицајците на ЕУЛЕКС, кои по апсењето на Гуцати останаа на местото на настанот, се засолнија во влезот на зградата во која се наоѓа седиштето на ОВВ-ОВК и досега нема информации за евенетуални повредени во протестот, ниту од нивна, ниту од страна на групата која протестира.

Ситуацијата, без инциденти, ја расчистија припадниците на Полицијата на Косово, кои го обезбедуваа објектот во кој се наоѓаат канцелариите на ветераните на ОВК.

Членот на раководството на ОВВ-ОВК, Метуш Криезиу, кој им се обрати на новинарите пред седиштето на организацијата, информира дека Гуцати, според членовите на неговото семејство, веќе е префрлен во Хаг и е сместен во притворното одделение на Меѓународниот суд, познат во косовската јавност како „суд за ОВК“.

Тој рече дека ОВВ-ОВК нè повикала на протест пред нејзиното седиште и нагласи дека доколку го стореше тоа „ќе имаше блокада и ситуацијата ќе беше многу потешка“.

– Ги повикуваме нашите институции да реагираат, за да не дојде до ескалација на ситуацијата, порача Криезиу.

Новинската агенција КосоваПрес, повикувајќи се на сопствени извори, објави дека, по повод најновите случувања, попладнево се очекува седница на претседателите на ограноците на ветеранската организација на ОВК.

Во изминатите десетина дена во три наврати во ветеранската организација на ОВК маскирани лица доставија бројни досиеја на Специјалниот суд, со класификувани податоци од истрагата против лицата осомничени за воени злосторства и со имињата и сведоштвата на лица испитувани од Специјалното обвинителство. Досиејата им беа врачени на истражителите на Судот чие седиште е во Хаг.

Денешниот упад на ЕУЛЕКС во просториите на ОВВ-ОВК и апсењето на Гуцати уследи по вчерашното апсење на поранешниот шеф на разузнавањето на Безбедносните сили на Косово и офицер на ОВК Салих Мурати, кој е првиот официјално обвинет од трибуналот во Хаг. Мурати и Гуцати се првите од над 300 осомничени за воени злосторства за време и непосредно по војната во Косово од 1998-99 кои се уапсени по налог на Специјализираните комори за Косово. 

Полицијата на Меѓународната мисија за владеење на правото во Косово ЕУЛЕКС го упаси попладнево и потпретседателот на Организацијата на воени ветерани на Ослободителната восјка на Косово (ОВВ-ОВК), Насим Харадинај.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Read more

Регион

Во БиХ секој втор тестиран е позитивен на коронавирус

Read more

Србија се подготвува за најлошото КОВИД сценарио

Read more

Границите со Грција остануваат затворени до 8 ноември

Read more

Борисов позитивен на коронавирус

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе