Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Легендарниот јапонски фудбалер Казујоши Миура неодамна се врати во европскиот фудбал на 56 години, а сега на интернет се појави видео како изгледа кога човек на таа возраст игра фудбал.

Миура е најстариот професионален фудбалер во историјата. Изненадувачката вест неодамна се покажа како вистинита, а тоа е дека овој повеќе од искусен Јапонец се враќа во европскиот фудбал.

Тој потпиша за португалскиот второлигаш Оливејренсе. Таму пристигна, поточно, на позајмица од јапонска Јокохама. Сепак, тој сѐ уште нема заиграно за овој клуб, но изминативе денови на YouTube се појави видео од неговите потези од теренот кога последен пат играше.

Миура го одигра својот последен натпревар пред нешто повеќе од една и пол година. Компилацијата од неговите потези е снимена кога имаше 55 години, а како изгледа кога човек на таа возраст е на теренот, погледнете во прилог.

Интересно е што компилацијата, која беше објавена на YouTube минатиот месец, веќе собра 2,5 милиони прегледи и стана вирална.

Remote video URL

Позајмениот од Јокохама е последниот активен фудбалер кој се појавил на популарната игрица „FIFA 96“.

Кариерата ја започна далечната 1986 година, а од попознатите клубови играше за бразилските Сантус, Палмејрас и Куричиба, загрепски Динамо, јапонбските Верди Кавасаки, Висел Кобе и Кјото, италијанска Џеноа и австралиски Сиднеј. За јапонската репрезентација одигра 89 натпревари и постигна 55 голови, но никогаш не заигра на Мундијал.

реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Фудбал

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Read more

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Read more

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Читај повеќе

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Читај повеќе

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе