Вежба за задник од соништата

А.С.
/ 13.11.2022 / 16:34

Сквотови или чучњеви, како и да ги викате, незаменливи се за градење на стегнат задник.

Сепак, правилната изведба на оваа вежба (и на сите вежби!) е многу поважна од тоа колку серии ќе направите. Повеќето луѓе се спуштаат надолу додека бутовите не им бидат паралелни со колената, но има совршена техника како правилно да се изведе длабок сквот.

Неодамнешното истражување откри дека способноста да се изведе длабок сквот не само што е знак на одлична кондиција и подвижни колкови, туку исто така може да ви помогне да избегнете многу проблеми предизвикани од седечкиот начин на живот.

Многумина сметаат дека не можат да изведат длабок сквот , но јутјуберот Хемптон, кој го води фитнес-каналот HybridCalisthenics, објави кратко видео во кое ги охрабрува луѓето да го сторат тоа, чекор по чекор.

Предлогот на Хемптон е да најдете позиција или движење што ви одговара и вежбајте го тоа еднаш или двапати неделно преку два до три сета, сè додека не се чувствувате подготвени за следната фаза. На крајот, кога ќе поминете низ низа варијации на сквотот, ќе можете да влезете и длабоко. Ќе можете да се држите и да се релаксирате во длабок сквот.

Фитнес инструкторите имаат само пофални зборови за сквотите и тоа од многу причини. Развиваат флексибилност во колената, стапалата и глуждовите, а исто така помагаат во секојдневниот живот, без разлика дали трчате и ви треба малку дополнителна сила во нозете или мора да се качувате по скалите бидејќи лифтот е расипан.

Remote video URL
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Фит

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Read more

Дали знаете како слабеењето влијае на имунолошкиот систем?

Read more

Што ќе се случи ако правите по 100 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more
 

Магазин

  • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе