Вежбањето за викeнд е доволно за да останете во форма

А.С.
/ 26.09.2022 / 20:13

Сите посакуваме да имаме повеќе слободно време во денот, особено кога станува збор за вежбање. 

Но, да бидеме искрени, многумина од нас се мачат да најдат доволно време во текот на неделата за да отидат во теретана. Неодамнешното истражување покажа дека повеќе не треба да се грижите за ова.

Зголемувањето на интензитетот на активност за време на викендите е исто толку ефикасно како и вежбањето во текот на целата недела, покажаа резултатите од студијата на Универзитетот во Сао Паоло. 

Во истражувањето објавено во стручното списание JAMA Internal Medicine учествувале околу 350.000 луѓе, а податоците се собирале десет години. 

Научниците ги забележаа разликите помеѓу тренингот во недела и викенд и дојдоа до интересен заклучок.

Не е важно кога вежбате 

Податоците покажале дека видот и вкупната количина на вежбање се поважни од бројот на тренинзи. Така, експертите советуваат најмалку 150 минути вежбање со умерен интензитет или 75 минути интензивно вежбање. Исто така, за изгледот не е важно кога вежбате.

Откако направиле споредба на две групи вежбачи, едната која вежбала исклучиво за време на викендите, а другата која посетувала теретана секој ден, истражувачите откриле многу мала разлика меѓу нив, пред сè во однос на здравјето. Тоа би значело дека вежбањето за време на викендите е исто толку ефикасно како да вежбате неколку пати неделно.

„Наодите сугерираат дека поединците кои редовно се занимаваат со физичка активност, без разлика дали вежбаат исклучиво за време на викендите или секојдневно, имаат помала стапка на смртност од луѓето кои воопшто не вежбаат“, заклучуваат експертите.

Со оглед на тоа дека нема значајна разлика кога станува збор за споредба на двете групи, авторите на студијата потврдија дека поединците кои се занимаваат со препорачаното ниво на физичка активност имаат исти резултати без разлика дали ги изведуваат вежбите во текот на неделата или се концентрираат на вежбање за викенд. 

Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Фит

Што ќе се случи ако правите по 100 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more

Трчање или пешачење - што е подобро за телото?

Read more

Најдобрите вежби за тенок струк и цврст задник

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе