Вежби коишто треба да ги избегнувате доколку иматe проблеми со срцето

Доколку имате проблеми со срцето, мора да внимавате во сите сфери од вашиот живот, особено во спортот бидејќи некои вежби можат да предизвикаат повеќе штета отколку корист на вашето здравје.

Сепак тоа не значи дека не треба да практикувате никаков тренинг. Всушност, со добар план за вежбање, може да го подобрите функционирањето на вашето срце, пишува Bright Side.

Вежби кои не треба да ги практикувате

Изометриски вежби – склекови, пленк, стомачни и мост

Тренинг со тегови – овој тип на тренинг ја зголемува слабата мускулна маса. Ова може да го зголеми крвниот притисок и да го ограничи кислородот во крвта.

Предупредување: Оние коишто имаат проблеми со срцевиот ритам и аортна стеноза, мора да бидат внимателни со физичките активности кои ги практикуваат.

Тренинг којшто може да го практикувате

Истегнување – со истегнувањето ќе постигнете подобра рамнотежа, подобро здравје на мускулите и зглобовите. Тука спаѓаат јога, истегнување и tai chi.

Аеробик – овој вид на тренинг го подобрува протокот на крв. Тука спаѓаат: брзо одење, аеробик во вода, џогирање и возење велосипед

Дополнителни совети

Секогаш бидете хидрирани

Пијте вода и кога не чувствувате жед, осовено во текот на топлите денови.

Одмарајте – не се оптеретувајте и земајте почест одмор.

Не вежбајте кога е премногу топло, ладно или влажно

Екстремните временски услови може да ја влошат циркулацијата во крвта на лош начин, отежнувајќи го дишењето и предизвикувајќи болка во градите.

Слушајте го вашето тело

Доколку сте уморни, доколку имате краток здив или екстремно се потите, најдобро е да престанете со вежбањето и да се одморите. Консултирајте се со вашиот лекар.

реклама

Официјално: „La casa de papel“ добива петта сезона

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Фит

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Read more

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Read more

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Read more

Фитнес совети за почетници: Како да се подготвите за првиот тренинг?

Read more

Магазин

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Читај повеќе

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Читај повеќе
  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе