Вежби што ќе ви помогнат да трчате побрзо

А.С.
/ 17.06.2021 / 11:03

Ако сте заљубени во трчање, веројатно постигнувањето поголеми брзини е една од вашите цели. Но, искусните знаат дека е полесно да се зборува отколку да се направи.

Значи, ако сакате да трчате побрзо, треба да додадете барем некои од овие вежби во вашата рутина:

Dead lift кревање тегови

Трчањето ги активира сите ваши главни мускулни групи, а dead lift кревањето тегови ќе биде насочено кон потколениците, глутеусот и долниот дел на грбот, кои се клучни за спринт.

„Чучњеви“

Ова е сложена вежба за нозе што може да ги стимулира мускулите на нозете и колковите за да ви помогне да постигнете подобра рамнотежа.

Remote video URL

Box jump (скок врз кутија)

Оваа интензивна вежба ќе ги зајакне мускулите на нозете и јадрото што ќе ви помогне да постигнете поголема брзина при трчање.

Remote video URL

Трчање во место

Трчањето во место го крева пулсот, ја зголемува кардиоваскуларната функција и го подобрува капацитетот на белите дробови. Сето ова може да ви помогне брзо да постигнете поголеми брзини додека трчате.

Burpees

Ова е вежба за цело тело што помага да се зголеми силата, како и брзината.

Remote video URL

Jumping Jacks

Исто како и претходната вежба, Jumping Jack скоковите влијаат на сите ваши мускулни групи, со што ви помага да ја зголемите брзината при трчање.

Remote video URL
Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Фит

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Read more

Јасни знаци што ви ги дава телото дека итно треба да почнете со вежбање

Read more

Вежби кои го нормализираат крвниот притисок

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more
 

Магазин

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Читај повеќе

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Читај повеќе

Мали тајни на големите љубовни приказни

Читај повеќе

Рецепт на денот: Солени бомбици со туна

Читај повеќе

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Читај повеќе

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Читај повеќе

Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „светнете“ валканите патики да изгледаат како нови?

Читај повеќе