Вежби за зацврстување на градите, доволно е половина час на ден

Б.С.Б.
/ 21.04.2021 / 15:57

Градите, исто како и секој дел од телото, со текот на времето го губат обликот и еластичноста. Постојат и други фактори на спуштање на градите како ненадејно губење на тежината, породување и слично, но ако малку се потрудиме може значително да ги зацврстиме градните мускули.

Најдобар начин за тоа се секако вежбите коишто можат да зацврстат и други мускули.

Неколку совети за вежбање:

1. Вежби коишто може да ги изведувате дома

За овие вежби е потребна минимална опрема, добро е да имате подлога и тегови од 1 кг, за оние понапредните одлични се и тегови од 2 кг.

2. Склекови на страна

Свртете се кон подлогата, потпрете се на прстите и дланките. Нозете нека бидат лесно раширени, грбот исправен, а дланките во позиција со рамената. Десната дланка ставете ја на средина, а левата на десно. Направете серија од по 10 склекови.

Погледнете го видеото:

Remote video URL

3. Вежби за трицепс

За ова ви се потребни столче, клупа или скали. Свртете се со грбот кон столчето, нозете испружете ги напред, а дланките на столчето. Спуштајте го телото кон земјата, а кога ќе дојдете до положба од 90 степени, вратете се во почетната положба.

Направете серија од по 15 повторувања.

Remote video URL

4. Вежбање со зацврстување

Застанете на подлогата со благо свиени колена, навалете се, а грбот нека биде исправен. Во секоја рака земете тег и повлекувајте ги лактовите наназад. Задржете, па вратете ги рацете во почетна положба.

Remote video URL

5. Ѕидни склекови

Ова е алтернатива на обичните склекови и може да бидат претешко за почетници.

Погледнете го видеото:

Remote video URL
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Фит

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Read more

Топ 20 јадења со речиси 0 калории

Read more

Колку долго човек може да издржи без спиење?

Read more

8-минутни вежби за истегнување нозе со Памела Рајф

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе